5 דרכים לעצור התקף מיגרנה

חמש דרכים פשוטות אך מפתיעות ביעילותן, לעצור התקף מיגרנה לפני שהוא מתחיל.

אחרי 25 שנים של מיגרנות, שלוו בקריאה, ניסוי וטעייה ושיחות עם הרבה אנשים, אני מצוייד היום בכמה שיטות יעילות למדי להתמודד עם התקפי מיגרנה. ברוב התקופות, אני מצליח להתמודד עם התקפי מיגרנה ולמנוע או לקצר אותם באחוזי הצלחה גבוהים.

אתם, תצטרכו כמובן לעשות את הניסוי והטעייה שלכם, כי כל אדם וכל מיגרנה מגיבים אחרת – אבל שווה לכם לנסות.

1. לחץ ישיר על אזור הכאב. רבים מהסובלים ממיגרנות מגלים זאת בכוחות עצמם: לחץ ישיר, באמצעות כף-היד או כנגד מזרון/כרית במצב שכיבה, בדרך-כלל יחליש את הכאב. הכי טוב למצוא תנוחה נוחה, לשכב במצב רפוי ולהירגע. הרפיית הצוואר ושרירי העיניים והלסת חשובה במיוחד, משום שמתח השרירים שנוצר באזורים אלה בזמן התקף גורם להגברה שלו.

2. עיסוי נקודות כאב. טיפול או סדרת טיפולים בדיקור, טווינא או שיאצו, תעזור לכם להכיר את "הנקודות" שלכם טוב יותר. בכל מקרה, כדאי לנסות לממש בעצמכם ולגלות. הנקודות שבדרך-כלל משפיעות על מיגרנה:
* הנקודה בבסיס האגודל, בינו לבין האצבע המורה, שברפואה הסינית נחשבת בין השאר כאחראית על הפנים. בעתיד אספק כאן תרשימים ואיורים. בינתיים – כשתמצאו אותה תזהו לפי הכאב. לחצו ללא רחם.
* בסיס עצם הלחי, על הדרך שבין האף לאוזן.
* השקע שבין הלסת העליונה לתחתונה.
* בסיס הגולגולת, מעל לעורף.
* האזור שמעל לרקע בצד הכואב. עשו תנועות סיבוביות קטנות בעזרת האגודל.
* החיבור בין הצוואר, הכתף והשכמה. חפשו את השריר הכי תפוס באזור – ולחצו.

3. שתיית קפה. כן, זה נשמע טריוויאלי מדי, פשוט מדי, ואפילו קונטרפרודוקטיבי (כלומר: לא טוב), אבל שתייה של כוס קפה חזק, כמה כוסות נס או תה מרוכז, יכולה לפעמים לחסל התקף מיגרנה כשהוא קטן. את הטיפ יקר הערך הזה למדתי מספרו של אוליבר זאקס, שעוד אזכיר כאן. ככלל, שתייה מרובה של קפה לאורך זמן לא מועילה לסובלים ממיגרנה, אך בזמן התקף הקפאין גורם לכיווץ מהיר של כלי הדם ובדרך-כלל יעיל יותר מכל משכך כאבים. נסו את זה.

4. קומפרס חם/קר. מיגרנה אחת אינה דומה לרעותה, ולפעמים דבר והיפוכו יכולים להועיל או להזיק באותה מידה. בכל אופן, בחלק מההתקפים חימום או קירור של המקום יכול לעזור. בתקופה מסויימת השתמשתי בהצלחה ב"מנורה כחולה" כמו זו שפעם היו משתמשים בה לטיפול בכאבי אוזניים ונמכרה בכל בית-מרקחת. כשאני סובל ממיגרנה חזקה שהטריגר שלה הוא סינוסים גדושים בתקופת הצטננות, חימום בעזרת קומפרס חם מחולל פלאים.

5. תרגיל לשחרור הצוואר. גם כאשר המתח בשרירי הצוואר איננו הגורם העיקרי למיגרנה, שחרור יעיל של הצוואר עשוי לעצור את ההתקף בשלב מוקדם. לימדו אותי לאחרונה תרגיל פילאטיס חביב למדי לשחרור הצוואר, שעובד לא רע. התרגיל היעיל ביותר – אם כי מעט מייגע – הוא כדלהלן:
א. יושבים בישיבה מזרחית נוחה, זקופה אך רפויה ככל שניתן.
ב. מרכינים את הראש קדימה באיטיות, עד שהוא נח על החזה.
ג. בתנועה איטית מאד מגלגלים את הראש הצידה ובסיבוב, על החזה, דרך הכתף ואז אחורה ולצד השני, עד להשלמת סיבוב מלא.
הקפידו לבצע את התרגיל באיטיות, ולשמור את הצוואר רפוי. עד להשלמת הסיבוב עשויים לקרות כמה דברים:
א. אתם עשויים לחוות "קנאק" רציני בצוואר, שבדרך פלא יעלים את המיגרנה מייד!
ב. אתם עשויים לגלות נקודה על ה"מעגל", שכאשר הראש חולף על פניה יש שינוי בכאב – התעכבו שם והניעו את הראש בעדינות קדימה ואחורה במסלול הסיבוב.
ג. אחרי השלמת סיבוב או שניים, לעיתים המיגרנה נעלמת או לפחות נחלשת מאד. שימו לב שבמהלך התרגיל הכאב עלול גם להתגבר. אל תיבהלו ואל תפסיקו.

וכמובן: אני נאלץ להזכיר שאני לא רופא, וכל מה שתעשו הוא על אחריותכם. היו זהירים, אחראים ובעיקר: רגועים. אל תעשו תנועות חדות או מעשים קיצוניים. אל תשתו חמישים כוסות קפה ואל תנסו לעשות לעצמכם דיקור עם מחטי תפירה. היסטריה היא תגובה רגשית מקובלת מאד למיגרנה אבל היא רק מחמירה אותה.

100 תגובות בנושא “5 דרכים לעצור התקף מיגרנה

 1. shooky מאת

  למעשה, התנזרות מסקס עלולה להגביר את השכיחות של המיגרנות. לעיתים קרובות אורגזמה מפסיקה התקף מיגרנה – פורסמו כבר כמה מחקרים בנושא.

 2. יעל גלר

  הי. ברכות על הבלוג, בעיניי הפרוייקט מבורך מאוד.

  אני אמנם לא סובלת ממיגרנות, אבל לא אחת יצא לי לשמוע שפלפל חריף מסייע להעביר התקפים. העיצה היא להניח פיסה קטנה שלו על קצה הלשון ולתת לחומרים להיספג. אולי זה יעזור.
  (וכן, אני יודעת שזה לא הבלוג של החומוס כאן:))

 3. שולי

  אחד הנושאים המענינים בעיני בנושא הוא התכוצות והתרחבות כלי הדם בזמן התקף מיגרנה. עם הותק שלי בנושא ,כבר שמעתי רופאים שטוענים שבזמן התקף יש התכווצות ויש שטענו שיש התרחבות. אני מרגישה צורך לעודד בנות שסובלות ממיגרנות
  ולספר שבהריונות שלי לא סבלתי ממיגרנות. הייתי אחוזת פחדים איך אעבור אותם כי היה לי ברור שכדורים לא אקח פן ישפיעו על העובר. גם אלו שהמכון הטרטולוגי אישר לקחת היה לי ברור שלא אקח. משנסתיימו ההריונות כמובן שדאגתי מה יהיה בתקופת ההנקות. להפתעתי גם זה עבר בשלום. אז בנות-פרו ורבו!
  (:

 4. נעם

  בימים חמים מאוד אני סובלת מכאבי ראש עד כדי מיגרנות, הבעיה היא שגם מיזוג אוויר הרבה פעמים גורם לי לכאבי ראש, מישהו מכיר את הבעיה ויודע איך להתמודד איתה ?
  והאם יש לי דרך לא להיות משותקת חצי מימי הקיץ שאני כל כך רוצה לנצל אבל לא מסוגלת…?…

 5. מרגנית

  לנעם ,

  גם אני מגיבה במיגרנות על מיזוג אוויר . וזה קשה מאד בקיץ להימנע ממזגן או ממקומות ממוזגים.

 6. shooky מאת

  נעם –
  רגישות למזגן זה דבר שמאד מאד מאד מוכר לי. היו תקופות שברגע שהייתי נכנס לחדר ממוזג היה מתחיל לי התקף. הרגישות הזו מתגברת כשנמצאים בחדרים ממוזגים לעיתים קרובות ונחלשת כשמתרחקים ממזגנים. כלומר, אם ברוב הזמן תהיי בחדרים לא ממוזגים או ממוזגים בצורה סבירה, אז הרגישות הזו תהיה הרבה יותר קטנה. כמה טיפים:

  א. בחיים על תשבי ליד מזגן, מול מזגן, או במקום שבו האוויר הקר מהמזגן מגיע ישירות אלייך. בכל מקרה, הקפידי שהצד של המיגרנה יהיה רחוק מהמזגן.

  ב. בחדר ממוזג, הניחי מדי פעם יד באזור של המיגרנה, עסי אותו, הניחי עליו ספל קפה חם, מרחי עליו זמן מנטה או Tiger Balm, או כל דבר אחר שישמר את החום ו/או את זרימת הדם.

  ג. לעיתים קרובות הטריגר שיוצר המזגן לא קשור לקור אלא ליובש, לכן מומלץ מאד להשתמש בתחליף דמעות (לא סטילה, דומה, אני אכתוב מחר פוסט ואכתוב את השם של המוצר שבו אני משתמש).

  ד. במקום העבודה תתעקשי ותהיי אסרטיבית. תגידי "משרד הבריאות ממליץ על 25 מעלות ואני רגישה לקור". בדרך-כלל כשקר מדי, זה בגלל שמישהו כיוון את התרמוסטט ל-10 מעלות.

  ה. תעשי מקלחות חמות. מקלחת חמה מאד יכולה לפעמים להחזיר את הגמישות של כלי הדם באזור שנחשף לקור, ולמנוע את המיגרנה הבאה.

 7. פינגבאק: מיגרנה 101 » ארכיון » חתול לטיפול במיגרנה

 8. גיאחה

  נכס, האתר הזה. ואני אומר את זה כמי שסובל ממיגרנות לעיתים רחוקות למדי, לשמחתי. שוקי, אתה צריך פשוט לכנס את המידע הזה בספר אחד ולעשות הון.

  גיא

 9. עינת

  אני חווה מיגרנות לעיתים די קרובות וזה הסיוט של חיי. כשמתחיל התקף (אצלי זה ממש גובל בעיוורון) כמעט תמיד זה כשאני באמצע משהו כמו עבודה או פעילות גופנית. אני חייבת לציין שהרופאה שלי המליצה לי על דיקור ומאז חיי השתנו! אמנם אם אני מפסיקה את הטיפול אז המיגרנות חוזרות, אבל כשאני מקפידה ללכת לפחות פעם בשבועיים אז חודשים שלמים עוברים ללא מיגרנות ולפעמים התקפים יחסית קלים. הכי אני שונאת את היום שלמחרת התקף, אני מרגישה כמו אחרי לילה מטורף של שיכרות, ממש היינגאובר. קראתי כאן על כמה טיפים שממש לא ידעתי עליהם ואשמח מאוד לנסות אותם בפעם הבאה…

 10. משה

  אני סובל מכאבי ראש מסוג "כאבי ראש מקבציים" (Cluster headaches.) כמעט מדי יום ומס' מפעמים ביום בעיקר בעונות המעבר.
  חייב לציין כי שחרור הצוואר כפי שמתואר מועיל.
  בנוסף ממליץ לשלב בתחילת הכאב פעיליות גופנית הממריצה את הדם כמו כפיפות מרפקים במס' מחזורים.
  כמוכן ממליץ לבצע קומפרסים עם מים קרים לכפות הרגליים מאחר ובזמן התקף כלי הדם בכפות הרגליים מתרחבים – יותר דם זורם שם "על חשבון " זרימת הדם בגוף/בראש , מפעילות מסוג הזה תצר שוב את כלי הדם למצבם הטבעי ותאזן את זרימת הדם בגוף.

 11. פינגבאק: מיגרנה 101 » » "15 התקפים בחודש לפחות"

 12. תמר

  וואי!
  איזה כיף לראות שיש אחים לצרה!!!
  זה הסיוט של חיי. אתמול לקחתי אוקסידול, והאמת זה עזר, גם הייתי אחרי מקלחת חמה וגם הלכתי לישון. הבעיה היא שיש לי צרבת מטורפת בבטן, ונראה לי שזה מהכדור.. למישהו יש רעיון מה עושים??
  תודה על העצות, אני ינסה אותם…
  הרבה בריאות

 13. מירי

  מנורה חמה כחולה שרוכשים בבית המרקחת עוזרת מאוד לחמם את המצח עם כיוון כלפי מעלה או עטיפת הראש בצעיף חם מאוד וגם שאיפת אדים מצוינת מכוס נהדר

 14. רחלי

  את המנורה הכחולה שהיא מעולה במיוחד ניתן לרכוש בבית מרקחת ברק ברחובות

 15. אמיר

  לכול המעוניינים מיתוך שיחות עם אנשים ישנם שני סוגי מיגרנות
  חמות וקרות וצריך לבדוק בעצמך איזה מהם את/ה חוטפים .
  ואז הרבה יותר קל לעצור אותם כשהם מתחילות

  אמיר

 16. בני

  שלום
  בשנים האחרונות קצב הכאבים גבר,בעבר יכולתי לקבל התקף פעם בחצי שנה, וכבר כמה שנים ,שזה לא נותן לי מנוח, עד שהתברר לי שזה בעיקר בעיות בצואר,פשוט צריך להשקיע יותר בעיסוי,זה ממש משנה את המצב, גם כוסות רוח עוזרים מאד.
  כל טוב לכם

 17. צח

  עינת – אצל מי את מבצעת דיקור?
  ניסיתי בעבר, ההצלחה היתה חלקית, היום בעזרת הקפדה על תזונה נכונה ושינה בשעות קבועות ירדה תדירות ההתקפים, אך המיגרנה עדיין קיימת וכמובן אני חוטף היתקף בד"כ ברגע הכי פחות מתאים.

 18. אלכס גור

  שלום לכם, אחים ואחיות שלי!
  אני אומר את זה ברצינות! אחרי שישי שבת שעברתי ב"גהנום" הקאות, כאבי ראש חזקים עד כדי בכי (אני גבר בן 30). מה הפיתרון??? מה עושים??? אני סובל ממגרנות מילדות, פעם-פעמיים בשבוע!!! זה לא סביר, היתי אצל נוירולוג, חיכיתי לתור חודשיים ומה? קיבלתי כדור רלרט שהוא אגב אחלה כדור. בחבילה יש שלושה כדורים… לשבוע, בקצב כזה אני אמות מעודף כימיכלים בגוף. לא! לא טוב! אני רוצה פיתרון אחר. יש פיתרון אחר? זה כמו סרטן הדבר הזה, ועד עכשיו אף אחד לא יודע להגדיר מה זה מיגרנה. אני רוצה להשטתף במחקר!!! אני רוצה לעזור לחסל את המגפה הזאת! תעזרו לי בבקשה למצא רופאים שחוקרים את הנושא!!!!!!

 19. shooky מאת

  היי אלכס.
  "כמו סרטן" זה קצת מוגזם, אבל אין ספק שמיגרנות זה בעסה של דבר.
  אני מציע לך עיסקה: קודם כל תעבור על הטיפים שבבלוג ותנסה אותם. אם שום דבר עוזר אני מוצא לך מחקר להשתתף בו.

 20. אלכס גור

  היי shooky.
  קודם כל, אם אני מבין נכון אתה ה"אבא" של האתר הזה. אז אני רוצה להודות לך מכל הלב!!! זה מה שאני היתי צריך לעשות לפני שנים.
  עברתי באתר, יש כאן מידע חשוב מאוד! לי זה חידש מאת מאוד.
  קצת רקע על עצמי:
  אני ירשתי מיגרנה מאבא שלי וכבר בגיל שלוש-ארבע אני זוכר איך אמא שלי יושבת לידי עם סיר לילה ביד כי אני מקיא כל 10 דקות וצורח "אמא אני מת!!!". מאז ועד עכשיו עברו 27 שנים ואני בממוצע פעם בשבוע נאלץ להלחם בדבר מיגרנה. לרוב אני מונע ממנה להגיע לרמה כזאת של התקף, אבל לפעמים היא מנצחת אותי ואז אני צורח כמו בילדות רק החלפתי "אמא" ב "אלינה" (אשתי).
  זה מלחמה. אני נגד מיגרנה. אני לומד אותה, היא לומדת אותי. כל מה שעזר לי לפני שלוש שנים לא עוזר לי היום. כל מה שעוזר לי היום לא יעזור לי מחר, כאילו היא לומדת את הסטרטגיה שלי.
  בא לי לצעוק אחרי מה שכתבתי כאן "חברי!!! אני לא משוגע!!!". אני באמת לא משוגע, אבל כל התקף כזה (כמו שאבא שלי אומר) זה חתיכת טראומה רצינית מאוד! יומיים אחרי התקף אני בפחד לעשות תנועות חדות או לשתות יין, או להיות בחום. טראומה רצינית.

 21. חיים מ

  המלצה שלי: לנגוס וללעוס לימון, ואם קליפתו רכה אז גם מעט מקליפתו (לא חייבים לבלוע) לי אני מרגיש שזה נותן למיגרנה בעיטה מכובדת. וכמובן נשימות עמוקות , אם אפשר באוויר טוב, או במקום שקט , מה טוב.
  בהצלחה לכולנו.

 22. ירון נג'ר

  יש לי שלוש דרכים להחליש את המגרינה
  א. לשים משקפי שמש .אתם יודעים שהחושך מחליש את המגרינה וגם אני סובל ממגרינה
  ב.לשכב על המיטה ולעשות חושך ולשכב על הבטן
  ג.לנשום נשימות קטנות
  ביי לכולם

 23. המנצח

  אני יכול להגיד שאני היחידי ממה שראיתי עד כאן שניצח את המגרנה.
  אני לא אשכח את כל אותם שנים עוד בתור ילד שהתפתלתי מכאבים.

  החדשות הרעות הם שהפתרון הוא לא לכל אחד והוא לא פשוט…

  רק דבר אחד יכול למגר מגרנות וגם לא מיד. מדובר בחיזוק סיבולת לב ריאה.
  אני לא מדבר על הליכה מסביב לפארק פעמיים בשבוע. אלא על ריצה של מעל 10 ק"מ לפחות 3 פעמיים בשבוע למשך שנה לפחות.

  למי שמעיז…זה שווה, וגם אחרי שמפסיקים זה עוד עוזר לכמה שנים אח"כ.

 24. יעל ק

  הבן שלי בן 10 ולאחרונה התחיל לסבול ממגרנה, האם הטיפול בעת התקף מגרנה שונה מילד למבוגר?
  אשמח לקבל עצות מהורים שילדהם סובלים מהתקפי מגרנה, כיצד ניתן לעזור לילד?

 25. אילנה

  שני דברים חשובים לא מוזכרים אצל סובלי המיגרנות 1התקפי המגרנהמופיעים
  בסדרות בלתי פוסקות בחילופי העונות ,שנויי מזג אויר אצלי הופכים את החיים לגהנום
  אני כבר שלושה שבועות און אנד אוף סובלת ואני רוצה למות
  2 למי שיש אאורה יודע על מה אני מדברת וכזה מופיע בנהיגה יש סכוי שאני יום אחד אמות בקיצור נהנתי לקרוא את מכתבכם של אחי לצרה
  גם לכם קורה שנמאס לכם לספר לבין זוגכם שיש לכם התקף?
  לי נמאס לשמוע את עצמי אומרת בקול רם יש לי כאב ראש,ואני מנסה לתפקד כרגיל
  מאחר ואני כבר מבוגרת מאוד וסובלת מגיל 6 אפשר להבין שנמאסתי על עצמי

 26. ענת

  אצלי המיגרנות מלוות תמיד בבחילות והקאות, אם אני מצליחה לתפוס את ההתקף בזמן, כלומר ממש ממש בהתחלה, אז הדברים הבאים יכולים לעזור:

  1. הימנעות מאכילה!!!
  2. קולה/דיאט קולה ממש ממש קר
  3. 2 אקמול או 2 אופטלגין

  אם לא תפסתי את ההתקף ממש בהתחלה אלא באמצע אז הפתרון היעיל ביותר (עבורי) הוא הקאה, למרות הקושי פשוט להקיא, עד שאי אפשר יותר.
  בשלב הזה יכולות להיות כמה דקות של כאבים בלתי נסבלים ואז עם שילוב של 2 אקמול/אופטלגין יש סיכוי שניצלתי מהתקף מתמשך.

  אם לא תפסתי בזמן אז במקרה הטוב שילוב של הרבה הקאות, קומפרסים קרים והרבה משככי כאבים ולהכנס למיטה עד יעבור זעם.

 27. אורטל

  אני בת 26, סובלת ממיגרנות בשנה האחרונה, במקרים קשים בליווי בחילות והקאות.
  ניסיתי להבין אם יש טריגרים מסויימים ולא מצאתי משהו עיקבי.
  אני עובדת בהייטק והרבה שעות מול המחשב + פלורסנט + מזגן, אבל את זה אני עושה כמעט 4 שנים והמיגרנות הופיעו הרבה אחרי.
  מעשנת במידה סבירה כבר 5 שנים (ירדתי לאחרונה ל-2 או 3 סיגריות ביום) ולוקחת גלולות כ-8 שנים. לא שותה הרבה.

  מבחינת תדירות יכול להיות שיש לי יותר מיגרנות בסופי שבוע, שאז באמת יש ירידה של הלחץ ואולי גם עלייה קלה בשעות שינה. אבל זה עדיין לא מסביר את כל שאר ההתקפים.

  כמובן שאחרי שכל הנוירולוגים פשוט נתנו לי כדור (שלא תמיד עזר), התחלתי ללכת לדיקור דרך קופ"ח. הרגשתי שיפור קיצוני בהתחלה (פתאום לא היה לי התקף שבועיים) אבל בהדרגה חוזרים ההתקפים. אחר כך החליפו לי את הכדור (זומיג) שעוזר כשמתחשק לו לעזור, אין חוקיות.

  בשבועיים האחרונים התחלתי לקחת מגנזיום ציטרט ו-B12 שהיה חסר לי, לא מרגישה שיפור ניכר.

  אני מאד מזדהה עם דבריו של אלכס (למעלה). התקף מיגרנה קשה מעורר אצלי טראומה. אני פתאום מפחדת לאכול דברים מסויימים, לישון שעה יותר מדיי וכד'.

  יש לי תור עוד חודשיים למומחית בתחום מיגרנות, אבל לפי מה שאני קוראת, היא פשוט תתן לי כדור אחר.

  מישהו ניסה בוטוקס?

  אני באמת מיואשת. משום מה יש תחושה כאילו לא מתייחסים ברצינות לתחום, למרות שזו הפרעה שמשבשת את מהלך החיים באופן קיצוני. מה שגם התקף בדר"כ נמשך יום-יומיים ואני מקבלת תשלום מהעבודה רק החל מהיום השני, אז יצא שהשנה לא שילמו לי על מלאאא ימים.

  שלכם, עצובה וכואבת, אורטל.

 28. רונן

  אצלי הכאבים באים רק בסוף ינואר קבוע כל שנה באותם שעות זה משהו מטומטם אבל זה ככה אצלי זה ללא הקאות חצי שעה לפני ההתקף אני מרגיש שאני דיכאנוי ואני יודע שזה עומד לבוא לכן לפני ההתקף אם אני בבית אני פשוט עושה כושר בטירוף עד שאפסו כוחותי וזה כמו משחרר את הכאב ולפעמים זה לא עוזר והכאב הגיע אז אני לוקח סיר עם מים רותחים ונושם(מסניף..חחח)את האדים וזה בדרך כלל קצת מפחית מהכאב ואם גם זה לא עוזר אני לוקח משהו חריף במקרה שלי חוואיג' של התימנים ופשוט שם בצד הכואב ומעסה את זה וראו פלא הוא כאילו שואב את הכאב ואם זה כאב קצת יותר חזק אז אני מסניף קצת מהחווויג' ואז נפלאות הוא עוזר לי אבל בדרך כלל הכושר לפני עוזר לי….מניתוח המצב נראה לי פשוט שהיות ומכיווץ של כלי דם בקור נוצר הכאב אצלי ולכן לפני ההתקף הכושר עוזר לי מאווד אפילו שאני חלש וגמור . בקיצור כמו שאמרת למעלה אצלי הכאב בא כתוצאה מסינוסים גדושים וגם קור.יפה לך ותודה המשך כך

 29. איתן

  אצלי התקפי מיגרנה חזקים מאד בעיקר בעונת הקיץ . החום משפיעה על מיגרנה בצורה ישירה, זה קשור כנראה להתרחבות כלי דם ובזרימת דם בגוף . אני סובל מאד ממיגרנה חד צדדית מגיל 17 בערך היום אני בן 29 . ההתקפים משתקים אותי לגמרי ואם אני לא נמצא בקירבת המיטה בבית ברגע ההתקף אני יכול בקלות למצוא את עצמי במיטה של בית חולים שוכב משותק לגמרי במשך 12 שעות לפחות . אני רוצה לרשום פה כמה נקודות שאולי לא נאמרו ולסכם את המחקר שלי בנושא בתקווה שזה יעזור לאנשים שסובלים ממיגרנות .

  1) סיבולת לב בריאה ונשימה (פעילות גופנית חובה לסובלי מיגרנה )
  2) עודף שינה או חוסר בשינה יכולים להגביר התקפי מיגרנה בקלות
  3)להימנע מטמפרטורות קיצוניות חום/קור
  4)להימנע מכל סוגי התרופות נגד כאבי ראש שבדרך כלל חזקות וגורמות ליותר נזק מאשר תועלת ולא נותנות פיתרון לאורך זמן.
  5)שתייה מרובה חובה (אפשר גם נס קפה עוזר לפעמים לא תמיד )
  6)לא לשבת ליד המחשב יותר מידי ( מאמץ בעניים וצוואר מגבירים בקלות את הסיכוי להתקף מיגרנה ) .
  7)הימנעות מאכילה לא פותרת את הבעייה של מיגרנה . אבל צריך להימנע מארוחות כבדות.
  8)להימנע משתיית אלכוהול .
  9)כמו שנאמר פה כבר סקס גם עוזר לשיפור המצב בכללי.

  לדעתי ולצערי הרב הרופאים עדיין רחוקים מאד מלמצוא פיתרון חד משמעי לסובלי מיגרנה.

 30. קרן מראה"ב

  אני חייבת לספר על המיגרנה שעברתי אתמול – חשבתי שהתפוצץ לי כלי דם במוח מרוב שכאב לי ודפק לי המוח מבפנים. שום דבר לא עזר – כיביתי אורות , ניטרלתי רעשים . קומפרסים חמים ומה לא. בארוחת הצהריים אכלתי ( לפני שהתחילה המיגרנה) סופגניות עם שוקולד…. ( מה ההבדל – גם ככה נשמין ).
  היום – אחרי שהסיוט עבר – נזכרתי שפעם קראתי מחקר על הקשר שיש בין אכילת שוקולד למיגרנות …. בתור ילדה סבלתי ממיגרנות ( רק שלא ידעתי מה זה – תמיד חשבתי שזה רק כאב ראש) , והדבר שהייתי מכורה אליו בתור ילדה הוא כמובן – שוקולד פרה…. (חפיסת שוקולד שלם – בפיתה ….. מעדן)
  אני מתחילה לחשוב שיש קשר ברור בין השניים …. אשמח לשמוע עוד על הקשר בין שוקולד ומיגרנות.

 31. shooky מאת

  האמת היא שהקשר בין מיגרנות ושוקולד הוא לא כזה ברור. כמה מחקרים שניסו לבסס אותו לא כל-כך הצליחו (אולי יש נוספים שלא ראיתי). בכל אופן, אצל אנשים שונים יש סיבות שונות למיגרנות ועניין השוקולד חוזר אצל כל-כך הרבה אנשים שקשה להאמין שאין בזה משהו.

  ת'כלס, כשאני שומע על סופגניות עם שוקולד אני חושב קודם כל על הבצק, הסוכר והשמן – שלושה גורמים שיכולים להעיק על מערכת עיכול רגישה ואצל רבים יש קשר מאד ברור בין העיכול לבין המיגרנות. בניתוח לפי הרפואה הסינית, אגב, קל מאד להבין מדוע אוכל כזה יגרום למיגרנות, בין אם מדובר במיגרנות שקשורות ללחות וחום פנימי או לכיס המרה (נושא מורכב שאני לא האיש להסביר אותו בפירוט). פיתה עם חפיסת שוקולד שלמה נשמעת כמו חלק מתזונה בעייתית באופן כללי, ואצל מי שאוכל לא מסודר ולא מזין ויש לו ממילא נטייה למיגרנות זה בכלל לא מפתיע שמתפתחים כאבי ראש.

 32. shooky מאת

  כמעט הכל נכון. מה שחסר לי זה שני דברים:
  א. קודם כל, חשוב להתייעץ עם רופא ופשוט כדאי שזה יהיה רופא שמתמחה בכאבי ראש. רופא שזו לא ההתמחות שלו, אפילו אם הוא נוירולוג, לעיתים קרובות פשוט לא מתמצא מספיק (משהו שלמדתי בדרך הקשה), אבל זה לא נכון שלרופאים אין פתרונות. לרופאים טובים יש פתרונות טובים.
  ב. שתייה מרובה זה לא מדויק – שתייה מספקת מדויק יותר. גם עודף שתייה עלול לגרום למיגרנות כי הוא משפיע על לחץ הדם וכי בהתקפי מיגרנה מסויימים יש אגירת נוזלים בגוף. כל אחד ומה שמתאים לו, ובכל מקרה כשמאמצים פתרון (כמו שתייה מרובה) כדאי לעשות את זה בעצה אחת עם רופא ולשלול בעיות כמו לחץ דם גבוה.

 33. ריקי

  רק מי שיודע מה זה כאב ראש מיגרנה, יכול להבין את הכאב הבלתי נסבל.
  אני כותבת כרגע מתוך כאב עצום שאני עוברת כבר שבוע שלם ללא הרגשה שאולי יגמר הסיוט הזה, מה שלא ניסיתי לא עוזר, לשתות הרבה מים, לאכול נכון ובזמן לקחת כדור לפני שהעוצמה תתגבר , גם הוספתי ויטמין די+ ויטמין B12 + וברזל שאמורים לחזק את הגוף, אבל תאמינו לי אין אין תרופה לכאב הזה, הרופאים לא נותנים תשובות ורק דוחפים עוד כדורים, הגיע הזמן שיערכו מחקרים רציניים לפתור את בעית המיגרנה שאנשים רבים סובלים ממנה.
  אני תמיד אשמח לקבל המלצה רצינית שבאמת תעזור לי לעבור את החיים הללו ללא כאבי ראש (למי שסובלת כבר מגיל 10 ) טוב נראה לי אני אקח עוד כדור קצת להרגיע את עצמי לכמה שעות עד מחר , יוםחדש

 34. נוגה

  שלום לכולם , אני מאוד מתרגשת מהקריא פה , זה מדהים לדעת שאני לא לבד בעולם הקשה הזה.

  התחלתי ב:
  למדתי בדרך הקשה אבל לקחתי את הדברים בידיים.
  הלכתי לניורולוג כמו שכולם הולכים והוא אצר קחי כדור , יופי איזה פיתרון יפה לכול החיים . אני החלטתי שזה לא יכול להיות שזה כול מה שאני יכולה לעשות.

  למדתי ש: מיגרנה זאת תופעה שלרוב בא להזהיר אותנו ממעשים לא נכונים ,משמע מזה שאחנחנו לא מקשיבים לגוף ועושים מה בא לנו. אני רוצה להזכיר לכם שלפני שנים די רבות צורת המחייה שלנו היתה שונה ויותר בריאה , אם השנים הכול השתנה מהאוכל לספורט ולרמת מודעות הכושר הגופני של הגוף שלנו.

  פיתרונות: 1) רפלקסולוגיה ותוינה , משולם ביחד בטיפול אחד שינו לי את החיים . צריך להקפיד ולעשות פעם בשבוע , שווה כול שקל . למה: אחד הגורמים למיגרנות זה התקווצות שרירים וזרימת הדם בגוף ולכן זה מאוד עוזר לנו במיוחד שהחיים שלנו כיום יש בהם הרבה לחץ ומתח.
  2) נטורפאת : כמו שאמרתי אנחנו שינינו את האוכל שלנו וממה הוא עשוי לכן הגוף לא מגיב טוב לזה . שינוי באוכל וחיפוס אחר המאכלים שבעצם גורמים למיגרנות לגבור או מזרזים את הגעתן זה אוכל . מדהים איך זה משפיע וגם גורם לכם להתחיל לאכול בריא וטבעי.
  3) ספורט ספורט ספורט : אין משהו יותר טוב מלהזיז את המכונה =גוף שלנו . פעילות גופנים תורמת מאוד לתפעול והרגשת הגוף ומונעת מיגרנות או מחלישה אותם . צורת החיים שרובינו חיים בא היא לשבת ואין מה תזוזה של הגוף וזה מזיק לנו. (כמו שנאמר הליכה בפארק זה לא מספיק , זה התחלה של משהו)
  4) שינה בשעות מסודרות מינימום 8 שעות , 5 מהם בליליה בחושך
  5) קפה זאת באמת דרך טובה להפסיק מיגרנות (לא לכולם עוזר).
  6) ספר גדול על הראש בצד ומתחת לצוואר בקבוק מים חמים שמשחרר , עושה פלאים.
  7) יש שמנים שמורחים על נקודות מסוימות שמרגיע את המיגרנה והציל אותי מס פעמים . מאוד מומלץ מאוד (לא לזלזל)
  8) שתייה מרובה של מים לאורך היום במיוחד בקיץ.

 35. איה

  היי
  אני סובלת ממגרנות קשות כבר תקופה של שנתיים בתדירות של פעם בשבוע.
  הייתי חייבת להגיב על המאמר הזה כי הוא כלכך נכון בצורה מדהימה .אני אישית לא קראתי עד היום שיטות של לעצור מיגרנה או למגר אותה פשוט במשך הזמן סיגלתי לעצמי את השיטות האלה בדיוק!!כמו הלחץ הישיר על הכאב עם הכרית או הקומפרס הקר!!
  וכשקראתי את השיטות נדהמתי !
  רציתי להגיד כל הכבוד המאמר מדהים:]

 36. נתנאל

  בלוג מבורך! מצטרף לסובלים. בן 23, נפגשתי עם מיגרנות עוד מילדות.
  טיפ חשוב: נסו לשים לב שאתם לא סובלים מעצירות. אין לי מושג מה הקשר, אבל אני אישית מרגיש הקלה גדולה כשבזמן התקף אני מתפנה. זה משחרר מאוד עד כדי היעלמות ההתקף.
  ד"א: ככל שתכירו את גופכם ואחרי (לא בזמן, מי חי אז..) כל התקף תנסו להבין מה גרר אותו – תדעו גם למגר להבא.
  שימו לב שאתם לא מפתחים תלות במשככי כאבים ואז אתם חווים "התקפים" כתוצאה מהשימוש בתרופות.. אני אישית התנקיתי לחלוטין בעצת רופאה ממשככי כאבים, אני נוטל רק אימיטרקס ויש שיפור אדיר באיכויות ובתדירות של המיגרנות. עברתי תקופה קשה של סבל מהתקפים בלי משכך כאבים, אבל היום אני מברך על כך.
  הייתי ביחידה קרבית, ושמתי לב שאז ההתקפים ירדו מאוד. פעילות גופנית מאוד עוזרת.
  תנסו לא להלחץ מהתקף – בהרבה מקרים זה מגביר אותו. תנסו לשדר "עסקים כרגיל" (עד כמה שאפשר..), ולהרפות. אל תילחצו ואל תלחיצו.
  עליי אישית ריחות מאוד משפיעים. נסו לשים לב אם גם עליכם. אני מאוד נזהר בבשמים, או בקרבה לאנשים עם ריחות עזים.
  כתבתי הרבה, מקווה שיועיל למישהו..
  רק בריאות! 🙂

 37. מרב

  הטיפים שלי:

  אני סובלת כבר 15 שנה ממגרנות. דברים שמעוררים מגרנה: ריחות, שוקולד, אלכוהול (מכל הסוגים, גם יין לבן), אכילה לא סדירה, נסיעות ארוכות, לחץ ושינויים הורמונליים (בהריונות שלי בכלל לא היו לי מגרנות).

  מה שעוזר: הדבר היחיד שבאמת עזר לי זו שינוי קיצוי של התזונה ואורח החיים לפי שיטת קנסיגנטון (שרה חמו, למשל). הבעיה העיקרית היא שזו שיטה מאוד נזירית שקשה להתמיד בה.

 38. רחל

  שלום חברות וחברים,

  תודה אדירה לשוקי. כבר מזמן חיפשתי בלוג שלא מונע או ממומן על ידי רופאים או חברת תרופות. עדיין תחת הרלרט שהשלישי שלקחתי ביומיים האחרונים – זה תמיד מניע לחפש משהו שעוד לא ראיתי והנה מצאתי אותכם .

  מה שלא ראיתי מספיק בבלוג ועל זה אני מחפשת מידע הוא טפול אלטרנטיבי שעוד לא ניסיתי. ראו רשימה בהמשך.

  במקרה שלי כל כך קשה שאי לא יודעת מאין להתחיל. בת 55 סובלת ממיגרנות מאז שנות העשרים. אמרו לי שהמיגרנות יפסיקו עם גיל המעבר – ממש לא רק התגברו.
  לקחתי כ- 12 שנה אימיטרקס ואחר כך עברתי לרלרט. הממוצע שלי התקף בשבוע בן 1-3 ימים. . את חלקם אני מצליחה להרגיע עם רלרט ואת חלקם לא. חוץ מלרוץ 10 ק"מ 3 פעמים בשבוע נדמה לי שניסיתי את כל מה שמוצע .

  דיקור סיני ( שני מחזורים לפני 25 שנה ולפני כ- 8 שנים. ), מאסג מיוחד לצואר ( קרניוסקולר) , רפלקסולוגיה, תרופות סיניות, דיאטת רצח שנתנה לי נטורופטית, בלי חלב , חיטה, סוכר, ופירות הדר ותוספות מזון שעלו הון (( כמובן – כך השירות ניתן חינם בחנויות הטבע) . עשיתי חצי שנה. – עזר בהתחלה וחוץ מזה שרזיתי נורא ( וזה לא היה רצוי…) לא עזר בכלום. אז חזרתי לאכול הכל.( חוץ משוקולד ויין אדום שאיכשהו אני מפחדת מהם) , תרופות הומאופטיות, רפואה טיבטית, ובטח יש עוד …
  ותרופות מנע סטנדרטיות כמו דראלין שגם לא עזרו.
  בקיצור הצילו – יש לי הרגשה שהכבד שלי כבר מחורר מכל הכדורים.

  לא ניסיתי טווינה. יש למישהי/ו המלצה על מישוה שמטפל בשיטה הזאת באזור ירושלים?

  באחוות מיגרנויטיות/ים

  רחל

 39. לי

  באמת מאד מאד מקל לשמוע שגם אנשים אחרים חווים את אותו הכאב, אותו היאוש. איכשהו, זה מעודד.
  אני בת 26, וסובלת ממגרנות כעשור, וכבר למדתי להבין כמה דברים מתוך 'התנסויות' רעות:
  1. שינה – לא יותר מ8 שעות, לא פחות מ6 שעות. ועדיף גם ללכת לישון באותה השעה, ולקום באותה השעה (לא כמו, ללכת לישון בארבע לפנות בוקר, ולקום בעשר).
  2. לאכול מסודר: בוקר, צהריים ערב. אני גיליתי שברגע שאני מפספסת ארוחה או שתיים – יש לי יותר סיכויים לחטוף התקף.
  3. מסאג' בתחילת ההתקף – כשרק מזהים את הניצן הראשון, לנסות להרגע ולקבל מסג' ממישהו שעוד לא מאס בך ובהתקפים שלך 🙂
  4. קפאין – כשעוד מילצרתי, באחת המשמרות התחלתי להרגיש את המיגרנה, וכדי לעצור אותה, שתיתי שוט של אספרסו משולש. זה היה די דוחה, אבל עצר הכל.
  5. הרגשה טובה – אני לא זוכרת עם מי דיברתי בדיוק בטלפון, אבל אחרי שיחה מאד מאד טובה ומעודדת (בלי קשר למיגרנה) – הניצנים הראשונים של המיגרנה חלפו.
  6. ארוחה טובה – גיליתי, כשרק מתחילה לי מיגרנה, אני צריכה לאכול 'ארוחה טובה'- להלן לא ג'אנק פוד. פירה+שניצל+סלט (עדיף לא מטוגן) – משום מה עצר לי התקף.
  7. רילרט. נו טוב, הכי קל, הכי דופק את הראש. בזמן האחרון אני מרגישה יותר זומבי מתמיד, אבל לפחות הכאב ראש עובר…
  8. מקלחת חמה חמה חמה.

  ועוד הערה קטנה. אני תמיד אומרת שמיגרנה זו מחלה שמותאמת לאישיות. לחוצים, רגשיים, פרפקציוניסטים – את כל אלה עדיף לעדן. לא להכנס לסטרט. זה פשוט רע רע רע.
  וממש כיף לשמוע את העצות של האחרים.

 40. עודד

  אני בן 50 קרוב ל 40 שנה חיי עם מיגרנות, פעם התכיפות הייתה נמוכה. בשנים האחרונות לאחר פגיעה צווארית ובחדשי המעבר כאב כמעט יומי מלווה בתשישות גדולה. ריזלט עוזר אך גם ממכר כך שיש להיזהר מלהשתמש יותר מפעם בשבוע אחרת יש ריבאונד וכאב יומי. יש הרגשה גם של עייפות קיצונית לפעמים עם הכדור
  שינה על הבטן גורמת לי למיגרנה עקב מתח צווארי. כך גם גיליתי שהכרית האורטופדית דווקא מגבירה את תכיפות המיגרנות

  מגנזיום ציטראט אחרי פעילות ספורטיבית עוזר להרפיה ולשינה, לא צריך להשתגע הליכה מהירה של שעה תעשה את העבודה.

  שטיפת הראש במי קרח במשך כ 3 דקות עוזרת אך מאוד לא נעימה ושמורה למצבים קיצוניים

  מי שלא סובל מבעיית סוכר יכול להפציץ את הבטן במתוק ( לא שוקולד) רצוי ריבה איכותיתי וחמוצה – המתוק גורם להפרשת סרוטונין שמקל או מעביר את הכאב.

  מעניין לשמוע כמה מהכותבים חוו פגיעה צווארית ( צליפת שוט או דומה) או סובלים מכאבי גב כרונים. לדעתי יש גבול דק בין מיגרנה לפיברומיולוגיה

 41. שמוליק

  תודה לכולם.
  עוד רעיון (אמרו לי אבל עוד לא ניסיתי אותו) : בזמן מיגרנה לשכב ולהרים רגליים (להניח אותן מוגבהות על כרית) על מנת להזרים דם למוח. היה כאן מישהו שכתב שיש לעשות קומפרס של מים קרים לרגליים, וזה בעצם אותו דבר.

 42. שמוליק

  גיליתי לאחרונה שיש קשר בין לחץ הדם שלי לבין התקפי מיגרנה. כלומר כאשר יש לי התקף אז לחץ הדם שלי נמוך מאוד. העניין הוא שאם אבדוק לחץ דם (אפשר לעשות זאת יום יום בבית) באופן קבוע אוכל לנבא מתי אני חשוף להתקפים ולנסות לפתח דרך חיים שתמנע אותם.
  רוב מה שאנשים כתבו כאן על איך לנסות למנוע התקף (כמו תזונה, ספורט, שינה וכדומה) קשור למחזור הדם, ומדידת לחץ דם יכולה אולי לתת לנו דרך לפקח עליו ועל מה שקורה בגוף ואולי לתת לנו כלי נוסף שבעזרתו נוכל ללמוד איך להתמודד עם הבעיה. ואולי נרגיש פחות חסרי אונים.

 43. הדר

  קראתי ונהניתי לקרוא.
  אני בת 32 ואני סובלת ממיגרנות מגיל 10
  אני זוכרת שכילדה הייתי בוכה ונשארת עם אמא שלי בבית כי לא ניתן היה ללכת לבית הספר.
  לאורך כל השנים, אני נוטלת כדורים נגד כאבי ראש שעזרו לי להפחית את עוצמת הכאב אבל זה לא מעביר לי את המיגרנה (ממיגרנה זה היה הופך לכאב ראש לכמה שעות ואז מתגבר בחזרה למיגרנה, ושוב הייתי לוקחת כדור וחוזר חלילה). כל ההתקף היה נמשך 2-4 ימים.
  כשהריתי עם ביתי לפני 3 שנים, פסקו המיגרנות באופן מוחלט והרגשתי מדהים!!!
  זה המשיך כך עד שהריתי עם בני לפני שנה. מהיום שבו הריתי בפעם השניה, חזרו כאבי הראש והמיגרנות במלוא עוצמתן.
  אני כעת בהתקף מיגרנה שנמשך כבר יומיים, ומאחר שאני מניקה (ילדתי לפני חודש וחצי), אז אני לוקחת כל 4 שעות כדורים (2 אקמול ואחרי 4 שעות 2 אדוויל), חייבת לציין שאני מרגישה רע מאד, מתוסכלת ולא מתפקדת. אני בנאדם מאד לא נחמד כשכואב לי.
  שמתי לב לשינוי בכאבים – אם פעם היה מתחיל לי כאב ראש שהיה מתפתח למיגרנה (אם לא עצרתי את זה בזמן) אז אתמול זה התחיל בהתקף במלוא העוצמה ולא היה לי שום דרך לעצור את זה.
  חייבת לציין שהרבה פעמים הכאבים התחילו בזמן שישנתי וזה העיר אותי מהשינה…
  ניסיתי את כל הדרכים להקל על הכאב ללא הצלחה.
  עצוב לי לראות שאנחנו חייבים ללמוד לחיות עם זה. זה לא צריך להיות ככה.

השאר תגובה