5 גורמי מיגרנה שלא הכרתם

המיגרנה היא "מצב" – רגישות, או נטייה אם תרצו, שבשילוב עם טריגרים שונים מביאה להתקף מיגרנה. רוב הרופאים ידעו לספר לכם על הקשר לאכילה, שינה ומתח נפשי. אבל יכול מאד להיות שהטריגרים שיוצרים את המיגרנות שלכם נמצאים ברשימה שלפניכם.

1. מיזוג אוויר. אצל חלק מהאנשים חשיפה לקור היא טריגר למיגרנות. אצל אחרים המעבר מחום לקור ביציאה מהחדר הממוזג הוא הטריגר. נסו לבדוק את הקשר שקיים או לא קיים אצלכם בין שינויי טמפרטורה למיגרנות ונסו לעדן את השינויים הללו. אגב, אצל חלק מהאנשים הטריגר הוא יובש בעיניים. היובש גורם למתח בשרירי העין שמעורר את המיגרנה. אפשר להיעזר ב"תחליף דמעות". אני משתמש במוצר של נוברטיס בשם Hypo Tears E. מצויין ומומלץ.

2. ישיבה ממושכת מול מחשב. הישיבה מול מסך מחשב לאורך שעות ארוכות עלולה לגרום למיגרנות מכמה סיבות: חוסר תנועה או תנוחה לא טובה של ישיבה/צפייה במסך שגורמת למתח בשרירי הגב והצוואר; יובש בעיניים כתוצאה מבהירות המסך ומכך שכאשר צופים בו נוטים לא למצמץ; אימוץ של העין כתוצאה ממסך שאינו תקין או לא מכוון נכון.

המלצות: לכוון נכון את המסך, בערך בגובה העיניים או קצת יותר נמוך; לדאוג שתשבו על כסא נוח (תסבירו למעסיק שלכם שאם ייגרם לכם נזק בריאותי זה חושף אותו לתביעה. יש הרבה תקדימים); קומו כל 20-30 דקות, עשו סיבוב בחדר, במסדרון, סובבו את הראש והרפו את הצוואר, מצמצו קצת. השתמשו בתחליף דמעות (ראו סעיף 1). נסו להוריד מעט את בהירות המסך ולראות כיצד זה משפיע. תקנו את תדר הרענון של המסך (לי, תדר רענון נמוך מדי או בהירות גבוהה, או ישיבה מול מסך מרצד, עושים מגרנות. אני בטוח שגם לאחרים). בעניין האחרון כדאי לקרוא גם את סעיף 4 להלן.

3. חשיפה לכימיקלים. יש אנשים שאומרים שהם מקבלים מיגרנה מריחות חזקים. אני חושד שהעניין הוא לא בהכרח הריח אלא החומר שממנו מגיע הריח. לדוגמא, מטליות הניקוי של סנו (מוצר מצויין כשלעצמו) עושות לי מיגרנה – נבדק ואומת. עוד כימיקלים שחשיפה אליהם בנשימה עלולה לגרום לגם למיגרנה: בנזין, נפט וממיסים אורגניים (אצטון, טרפנטין, טינר וכיוב'), אמוניה, חלק גדול מחומרי הניקוי, בשמים מסויימים (אני חושד באלה שמכילים מושק וחומרים אחרים שמופקים מבעלי-חיים, שיש להם השפעות על המאזן ההורמונלי. אבל אולי זה בגלל שאני פרנואיד).

4. תאורה מרצדת. המדע עוד לא לגמרי יודע להסביר את המנגנונים שבבסיס המיגרנה. הוא זיהה חלק מהתופעות ויודע לומר שלפני שהתקף מיגרנה מתחיל ישנו שינוי בפעילות החשמלית של המוח. הפעילות הזו, יש לומר, מושפעת ממצבים בהם יש חשיפה של החושים לאותות בתדרים שונים – צלילים, אורות מהבהבים וכו'. כלומר, אור מהבהב או צליל מונוטוני בקצב מסויים, גורמים לשינוי בפעילות החשמלית של המוח שמתאימה את עצמה אליהם. במילים אחרות: אם שמתם לב שאתם מקבלים מיגרנה כשאתם נמצאים בחדר מסויים בבית או במשרד, תבדקו את התאורה.

5. מתח בשרירי הלסת. כנראה שאצל אחוז לא קטן מהאנשים שסובלים ממיגרנה הטריגר הוא מתח בשרירי הלסת. אם אתם סובלים משחיקת שינויים, "טיקים" בלסת וכדומה, כדאי לכם לבקש מרופא השיניים שלכם שיפנה אתכם לבדיקה אצל מומחה. יש טיפולים פיזיותרפיים שיכולים לעזור. גם עיסוי, שיאצו או דיקור עשויים להועיל.

8 thoughts on “5 גורמי מיגרנה שלא הכרתם

 1. רופא השיניים עשה לי סד שינה, שלא הכי נוח לישון איתו אבל אני מתאמץ כדי להקטין את גורם 5 שאני מנחש שמשמעותי אצלי. אבל האם יש פרט לכך פיזיותרפיה מיוחדת לאזור? שיאצו מיוחד שמתמקד בזה? יש לך המלצות?

 2. אני לא מאד מתמצה בפינה הזאת, אבל כמה דברים אני יכול בכל זאת לומר:
  א. יש פיזיותרפיה ייעודית לשרירי הלסת. גם אפשר להתאים סד לילה שמונע שחיקת שיניים ותופעות דומות.
  ב. שיאצו או דיקור יכולים לעזור. רפואה סינית בכלל, יכולה לעזור להוריד תופעות שונות שקשורות בסטרס כמו שחיקת שיניים ומתח בשרירי הלסת.
  ג. מישהי שדיברתי איתה דווחה על שיפור דרמטי אחרי טיפול בביו-פידבק.
  בהצלחה!

 3. תודה רבה על הבלוג
  יש לי ילד שסובל מגיל 3 והוא בן 7. מן הסתם כבר עשינו כל טיפול אפשרי וכל בדיקה אפשרית ופעם בשבוע יש התקף חזק.
  אמרו לנו שזה יעבור בגיל ההתבגרות אבל מהבלוג שלך (אל אם כן אתה בן 90) גם אצל זה מגיל צעיר מאוד
  יש לך טיפים לילדים נוספים שאולי במקרה לא ידעתי כי אני חושבת שאני יודעת כבר הכללל

 4. כזכור, אני לא רופא ויודע להעיד רק על עצמי ועל מה שראיתי ושמעתי וקראתי, ובכל מקרה כדאי להיות אחראיים ולהתייעץ עם רופא.

  בכל אופן, אני ממליץ מאד שתקראו את הספר של סאקס עליו המלצתי כאן כמה פעמים, למרות שמדובר בספר ישן, כי הוא מספק הבנה טובה של הרקע למיגרנה – מצב אורגני, עם או בלי מרכיב רגשי, שרק בשילוב עם הטריגרים השונים או במסגרת של מחזוריות כלשהי של פעילות מערכת העצבים הופך להתקף.

  האפשרות השנייה נשמעת יותר רלוונטי לילד שלך, מכיוון שאת מדברת על התקפים בזמנים פחות או יותר קבועים (האמנם? כדאי מאד לתעד). מזה שאת אומרת "התקפים חזקים", אני נוטה לחשוב שלא מדובר במיגרנה קלאסית או מצויה, אלא בנאורלגיה מיגרנוטית (כאב ראש מקבצי, cluster heaqdache) או אולי בכלל לא במיגרנה או כאב אדיופתי אחר – יש כאבים ש"מחקים" מיגרנות/קלסטר וכו' אבל בעצם מעידים על בעיה אחרת שדורשת טיפול אחר.

  אינטואיטיבית אני אומר, שכדאי להתייעץ עם מומחה להתפתחות הילד כדי לנסות להבין למה דווקא בגיל שלוש – מה קרה אז. אולי המקור קשור להתפתחות במבנה השלד, או אולי זהו גיל שבו מערכות מסויימות של הגוף מגיעות להבשלה, או שאולי בדיוק עברתם דירה ובמקום שאתם גרים יש טריגר שלא חשבתם עליו – עובש, אלרגן ממקור צמחי וכו'. אני מתרשם שרופאי ילדים ורופאים פנימיים לעיתים קרובות עוזרים בבירורים מהסוג הזה יותר מרופאים שמתמחים בכאב.

 5. האם יש קשר בין התקף מיגרנה למחזור הדם? קרי, קבלת מיגרנה יום לפני קבלת ווסת חודשית אצל אישה

השאר תגובה