תרופה למקבצים? עוד לא

הרעיון לטפל במיגרנה דרך האף נשמע לא רע, והמספרים נראים יפים, אבל כשיורדים לעומק מתברר שלרובנו התרופה החדשה לא תעזור.

[וזה מקום טוב להזכיר שאני לא רופא ויודע לקרוא מחקרים באינטרנט בדיוק כמוכם.]

הגל האחרון של התרופות למיגרנות כולל סופסוף פתרונות – די פושרים בינתיים, מסתבר – לצרתם של הסובלים מכאבי ראש מקבציים הידועים גם בכינוי "קלסטרים" (יענו Clusters או Cluster Headaches).

כאב הראש המקבצי – למי שלא מכיר – הוא סוג אקזוטי של מיגרנה, שנפוץ בעיקר אצל גברים (פי שניים מאשר אצל נשים). אלו התקפים קצרים (30 עד 120 דקות בדרך-כלל) אבל חזקים מאד – הם נחשבים לכואבים ביותר מכל סוגי המיגרנה. מלווים בעין דומעת ואף נוזל בצד הכואב. אם הגעתם למצב של לדפוק את הראש בקיר – זה כנראה זה.

(הערה: אוליבר זקס מזהה אותם כ"נאורלגיה מיגרנוטית", ובדברו על מקבצים הוא אינו קושר אותם לסוג ספציפי של כאבים, אלא רואה בהם צורת הופעה של מיגרנה, שאינו אפיזודית ולא מחזורית רגילה. ככל הנראה, מקבצים מאפיינים בעיקר אנשים שסובלים מנאורלגיה מיגרנוטית).

בכל אופן, לאחרונה דווח בכל מיני מקומות ש-Zomig Nazal Spray, גירסה חדשה של תרופה שמשווקת גם בארץ (זומיג של AstraZeneca), השיגה תוצאות טובות בטיפול בהתקפי Cluster.

הכצעקתה? ובכן, עד כמה שהצלחתי להבין היא יותר טובה מכלום, אבל לרוב הסובלים היא לא תעזור?

חיפשתי ומצאתי את הידיעה הזו, שמתארת את המחקר שבדק את התרופה (52 נבדקים, 151 מיגרנות, Double Blind, 5 מ"ג/10 מ"ג/פלסבו).

טכנית, 50/63 אחוז מההתקפים במחקר הגיבו טוב לתרופה (במינון הגבוה/הנמוך בהתאמה), אבל בהתחשב בזה ש-30 אחוז הגיבו טוב לתרופת הפלסבו (תרופת-דמי), אז יוצא שרק לאחד מכל 3-5 אנשים יפיק מהתרופה תועלת. אין ספק – הפלסבו הוא במקרה זה התרופה הכי יעילה, מה גם ש-33 אחוזים מהנבדקים פיתחו תופעות לוואי שונות כשהשתמשו בתרופה במינון הגבוה.

היו גם נבדקים שהגיבו תוך 10 דקות לתרופה, אבל הם רק קוריוז. מעשית, התרופה הזו – שיש לומר שטרם אושרה על-ידי ה-FDA לשימוש – עדיין לא מציעה פתרון כשלעצמה. יכול היה להיות מעניין לנסות להשתמש בה בשילוב עם שיטות נוספות להפסקת מיגרנות.

השאר תגובה