מיגרנה 101

כל מה שצריך לדעת כדי לסבול מפחות כאבי ראש

מחקר: מיגרנות מחוללות שינויים במוח

מאת shooky, נובמבר 25, 2007, תחת הנושאים מחקרים וחדשות

אם אתם סובלים ממיגרנות בתדירות גבוהה יש סיכוי טוב שהן גורמות לשינויים במבנה המוח שלכם. זו לא ממש סיבה לדאגה, ויש אפילו נקודת אור: ייתכן שזה מקטין את הסיכויים שלכם ללקות במחלות כמו אלצהיימר וטרשת נפוצה.

אצל אנשים שסובלים ממיגרנות מתגלים שינויים במבנה המוח, כך מגלה מחקר חדש שתוצאותיו פורסמו בשבוע שעבר בירחון Neurology.

המחקר מגלה כי האזור בקליפת המוח האחראי על תחושת הכאב (Somatosensory cortex), גדול יותר אצל המיגרנוטים.

החוקרים בדקו 24 אנשים עם היסטוריה של מיגרנות תכופות במשך 20 שנים או יותר, ו-12 אנשים שלא סובלים ממגרנות. נמצא שהאזור הרלוונטי גדול אצל הסובלים ממיגרנה ב-21 אחוזים בממוצע בהשוואה לשאר הנחקרים.

תוצאות המחקר אינן עונות על השאלה האם המיגרנות גורמות לאזור הזה במוח לגדול, או שמא כאבי הראש הם תוצאה של ההגדלה (החוקרים נוטים לאפשרות הראשונה, אך אינם יכולים עדיין לבסס את ההשערה). בכל אופן, המחקר תומך בטענה כי המיגרנה היא בעיה שקשורה למערכת העצבים והשינויים בכלי הדם בראש שמתלווים אליה אינם הגורם הראשוני.

מעניין לציין שאותו אזור במוח עובר שינויים גם אצל אוטיסטים, חולי אלצהיימר והסובלים מטרשת נפוצה – אלא שבכל המקרים האלה רקמת ה-Somatosensory cortex היא בעלת נפח קטן יותר. במילים אחרות: אף אחד לא יכול להבטיח לכם את זה, אבל אם אתם סובלים ממיגרנות ייתכן שזה יחסוך מכם אלצהיימר או טרשת נפוצה. טפו טפו.

תגיות: ,

תגובה אחת לפוסט 'מחקר: מיגרנות מחוללות שינויים במוח'

לקרוא את התגובות ב-RSS או לשלוח טראקבאק לפוסט 'מחקר: מיגרנות מחוללות שינויים במוח'.


  1. 19 ינואר, 2010 בשעה 17:20

    […] מעניין כמובן – למי שיש לו.. ולא נעבור הלאה בלי מה שיכול להיות Bright side בנושא – אם אתם סובלים ממיגרנות בתדירות גבוהה יש סיכוי טוב […]

להגיב