אקסידול – עוזרת למיגרנה?

אקסידול היא תרופה חדשה וזולה יחסית, שנמכרת ללא מרשם, ואמורה להוות בשורה עבור מי שסובלים ממיגרנות וכאבי מחזור – כך לפחות טוען היצרן. כדאי לנסות? לדעתי לא כל-כך כן, בתנאי שלא תפתחו יותר מדי ציפיות.

בוודאי נחשפתם בשבוע האחרון לפרסומות של אקסידול, תרופה חדשה שלטענת היצרן שלה (פריגו) יש בה בשורה לסובלים ממיגרנה (אם כי ייאמר לזכותם שהם אומרים בפירוש: "מיגרנות ברמה קלה עד בינונית"). מה שכמובן מוסיף לאטרקטיביות של התרופה, היא העובדה שניתן לרכוש אותה ללא מרשם. היא גם די זולה – כ-25 ש"ח לחבילה של 24 כדורים.

בפרסומת אמנם מופיעה רשימה של החומרים הפעילים בתחתית המסך, אבל בגודל כזה ולזמן כזה שלא הצלחתי לזהות אותם. מכיוון שגם באינטרנט התקשיתי למצוא את המידע המלא, כיתתי את רגליי לבית-המרקחת הקרוב ובדקתי. זה מה שמצאתי:
Acetyl Salicylic Acid 250mg
Paracetamol 250mg
Caffeine 65mg

אני לא רופא ולא רוקח, אבל לא צריך כנראה להיות אחד משני אלה כדי לזהות שלא מדובר ב"בשורה" אלא בכדור נוסף שמציע שילוב בין החומרים הפעילים באקמול ואספירין, בתוספת קפאין. די דומה, אגב, למה שמציע הכדור רוגען שנמצא בשוק כבר למעלה מ-15 שנה (הנ"ל כולל חומר פעיל נוסף, Dextropropoxyphene, שלדעתי אמור להפוך אותו יעיל יותר, אבל כאמור – אני לא רופא ולא רוקח).

לא ניסיתי את הכדור, אבל נדמה לי שלהציג אותו כ"בשורה" מסוג כלשהו זו קצת הגזמה. זו יכולה להיות בהחלט תרופה יעילה עבור מיגרנות קלות (ונתקלתי לפחות באדם אחד שטען שהתרופה עזרה לו מאד). למיגרנות בינוניות או קשות כדורים כאלה, מנסיוני וניסיונם של הרבה אנשים עמם שוחחתי, עוזרים חלקית או לא עוזרים כלל. אני גם מקבל את הרושם שפריגו ניסתה לרכב על גל הטריפטנים ללא מרשם חידוש שכבר קיים בבריטניה (ובקרוב בארה"ב) אבל לא אצלנו.

אגב, אם ניסיתם את הכדור והוא עזר לכם, נסו בפעם הבאה לשתות ספל קפה או שניים – ייתכן שמה שעזר לכם הוא הקפאין, שמוכיח את עצמו כתרופה יעילה למיגרנות יותר מאשר אקמול או אספירין. ושוב – ייתכן גם שתגלו שאתם בקבוצת בני-המזל שמגיב טוב לשילוב, ואז ייתכן שזו באמת תהיה בשורה בשבילכם…

מה בכל זאת נמכר בלי מרשם ועוזר? מניסיוני, שני כדורי אדוויל ליקוויד ג'ל (ואני מניח שגם נורופן ג'ל, שמבוסס על אותו החומר הפעיל – איבופרופן). גם זה – רק לפעמים, רק אם לוקחים בשלב מוקדם מאד של ההתקף, ורק רק ורק על בטן מלאה. גם אופטלגין נוזלי עשוי להיות יעיל, אבל אופטלגין היא למיטב ידיעתי תרופה אפילו פחות בריאה מכל אלו שהזכרנו.

בשורה התחתונה: יש בבלוג הזה הרבה טיפים שיכולים לעזור לכם כמו הנ"ל ולפעמים גם יותר, ולא יסכנו לכם את מערכת העיכול, הכליות, הכבד ואלוהים יודע מה עוד, בשימוש ממושך או מופרז.

21 תגובות בנושא “אקסידול – עוזרת למיגרנה?

 1. נועה ליברייטור

  מאוד מרגש אותי הבלוג הזה.
  אבל מה , אדביל הפסיק לעזור לי
  לאאאאאאאאאאאאאאאא

 2. סירין

  ניסיתי את אקסידול וזה בכלל לא עוזר, כך שמנסיוני זה בכלל לא עוזר לכאבי מגרנה, אולי זה אישי אבל לי זה לא עזר כלל

 3. ליאור

  אז מה אתה מבלבל את המוח..?????
  איך אתה מוציא כזה מאמר לפני שבדקת את המוצר…

 4. ריקי

  2 אדוויל אכן עזרו לי עד לפני מס' שנים. היום אני צריכה להוסיף לחגיגה גם כדור סומטרידקס 50, וגם ההשפעה של הקוקטייל הזה נמצאת במגמת ירידה – כמו עוד הרבה הרבה קוקטיילים לפניו; אבל הוא אכן הציל אותי במשך שנה-שנתיים קשות.

 5. נגה

  מישהו יכול להמליץ על משהו שבאמת עוזר! כיום קיבלתי מירשם לרילרט ואני לוקחת לפעמים שניים כמי שנאמר לי לעשות, וייתכן שזה עוזר חלקית. אשמח לתשובה כי אני סובלת ממגירנותת קשות שמשפיעות לי אפילו לפעמים על יכולת הדיבור. האם זה נורמלי או מצופה.

 6. דינה

  נוגה, אני לוקחת רילרט עם נקסין (או תחליפי נקסין ללא מירשם כמו POINT (אחרי אוכל). אצלי זה עובד כמו קסם.זה טיפה מטשטש אותי אבל אני מתפקדת לחלוטין.

 7. קורין

  אני בת 25 ומיגיל אפס אני סובלת ממגרנות בצורה קשה!! עד כדי כך שאני לא מסוגלת לדבר או לפתוח עיניים ולזוז מהמיטה!! וכן אקסידול עוזרת לי מאוד, 2 כדורים חדר חשוך וקר קושרת את הראש עם צעיף והולכת לישון שעה וחצי שעתיים, וכן, אני מתעוררת כמו חדשה.
  ממליצה בחום!!!

 8. מור

  המיגרנות שלי בינוניות בדר"כ אבל הן מלוות לעיתים קרובות בבחילות, מה שמונע ממני לבלוע כדורים (אני פשוט מקיאה אותם אחרי זה)
  שינה ממש לא עוזרת לי, לעתים קרובות אני פשוט מתעוררת עם מיגרנה חזקה יותר

 9. פינגבאק: מיגרנה 101 » אקסידול | מיגרנה 101

 10. אלה

  אקסדרין עזר מאווד עד שהתחיל לגרום לרעידות, טשטוש והרגשה כללית מוזרה, ריזלט עזר קצת עד שהפסיק להשפיע לגמרי, אקמול פוקוס עזר קצת עד שגם התחיל לגרום לרעידות (רק עכשיו אני מגלה שזה מכיל את אותם החומרים כמו אקסדרין…). אני לא יכולה לקחת אדוויל או כל תרופה אחרת שמכילה איבופרופן בגלל שאני אסמטית ואני כבר ממש מתייאשת!!! אפילו טיפול מונע לא הולך טוב עם אסטמה. בבקשה, בבקשה, אם יש למישהו רעיון למשהו שעדיין לא ניסיתי – אהיה אסירת תודה :/

 11. חיפאית

  אקסידול לא עזר לי. ממש כמו לקחת אופטלגין.
  הדבר היחיד שעוזר לי" רוקסט פלוס" עם מרשם רופא (רופא משפחה נותן לי)מה שכן הבנתי שהוא מכיל קודאין. אוףףףףףףףף עייפתי ממיגרנות

 12. ליאת

  אני סובלת ממיגרנות קשות בתדירות גבוהה מאוד, לוקחת רילרט אבל משתדלת רק בשעות הערב/לילה כי התרופה מחלישה מאוד, וקניתי כעת אקסידול נראה האם זה ישפיע… אעדכן אתכם.. בנוסף אני מתחילה דיקור סיני ששמעתי מאנשים שזה עזר להם מאוד כך שאם מישהו שוקל לעשות אשמח לעדכן אותו בהמשך האם זה אפקטיבי.

 13. עדי

  למור
  אני לוקחת כדור מסיס מעולה! (אחרי שריזלט הפסיק להשפיע עלי)
  קוראים לו Zomig Rapimelt, ובגלל שהוא ישר מתמוסס על הלשון – אי אפשר לאבד אותו ואת ההשפעה שלו עקב הקאה.
  שווה ניסיון…

 14. עידן

  אני סובל כבר למעלה מעשרים שנה ממגרנות, וקבלתי עשרות כדורים שונים כולל את אלו שצוינו כאן, לפני כשנה התחלתי לקחת את האקסידול, להפתעתי ממש עוזר, זה פשוט מדהים. אתם צריכים להבין שכל בן/בת אדם הם שונים ומגיבים לתרופות באופן שונה.

  בנוסף לאחרונה נתתי גם לאישתי את האקסידול, כי לאחר שהיא מקבל טיפולים כימותרפיים למחלת הסרטן היא סובלת גם כן ממיגרנות חזקות, ושוב הכדורים עוזרים באופן נפלא!!!

 15. ליבנת

  לא רק שלא עוזר הוא עשה לי אלרגיות של גרד בכפות הידיים שאי אפשר לתאר
  לא הצלחתי לישון כל הלילה מרוב גירודים ועיקצוצים

 16. ליטל

  תגידו אפשר לקחת כדור של אקסידול(לי זה עוזר מכאבי מחזור)ואז אחרי לשתות משקאות חריפים?

 17. shooky מאת

  היי ליטל,

  קודם כל – אני לא רופא ואת שואלת שאלה מהסוג שהכי טוב להפנות לרופא. את יכולה לעשות את זה עם רופא משפחה, שזה הכי מומלץ, או לשאול באחד מהפורומים הרבים בנושאי בריאות.

  בכל אופן, תמיד כדאי לעיין בעלון של התרופה שלרוב מתייחס גם לנושא אלכוהול.

 18. shooky מאת

  לא חושב שזו תופעת לוואי מוכרת של הכדור. בכל אופן, הכל אפשרי. שוחחת על זה עם אלרגולוג?

 19. shooky מאת

  מתח בשרירי הצוואר לעיתים קרובות מלווה כאבי ראש ובחלק מהמקרים גם מהווה גורם או טריגר לכאב ראש. בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם מומחה לכאבי ראש כי ישנם גם כאבי ראש שקשורים לשרירי כתפיים וצוואר תפוסים ואינם מיגרנה.

השאר תגובה