"15 התקפים בחודש לפחות"

היא סובלת ממיגרנות שנים רבות, בתדירות גבוהה, ובלי כדורים הן פשוט לא עוברות. מה אפשר לעשות?

מזל מספרת: "אני סובלת מהתקפי מיגרנות לפחות עשרים שנה, בצורה קשה. בשנים האחרונות ההתקפים כל-כך רבים שאפשר לומר שיש לי בערך 15 התקפים בחודש לפחות. הדרך היחידה שאני מצליחה להתמודד עם ההתקפים האלה זה לקחת כדור אופטלגין עם כדור קופרגוט ביחד, לשכב בחדר חשוך כשעה ואז להמשיך את חיי. האם יש למישהו רעיון שיכול לעזור לי בדרך אחרת כלומר לא לקחת כל כך הרבה כדורים? אני רוצה לומר שעד היום אם אני מנסה לא לקחת כדורים ואולי זה יעבור מעצמו, אני חוטפת כזאת מגרנה שגם הכדורים לא עוזרים ואני צריכה לקחת אחרי כמה שעות שוב ולהמשיך לשכב בחושך ובשקט".

למרבה הצער, הסיפור העגום של מזל לא נדיר בכלל. הרבה אנשים סובלים ממיגרנות במשך המון שנים, בתדירות גבוהה, ללא הטבה, ו"שום דבר לא עוזר מלבד תרופות".

אבל כשקראתי את הדברים שכתבה מזל עלתה מייד השאלה מאליה: מתי הפעם האחרונה שראתה רופא? גם אם הפתרון היחיד עבורה הוא טיפול תרופתי קבוע, עדיף שזה יהיה טיפול מונע מאשר טיפול סימפטומטי. יש היום תרופות הרבה פחות אגרסיביות ומזיקות – גם לשיכוך כאבים – מאשר אופטלגין, שלאורך זמן עלול לגרום הרבה יותר נזק מתועלת. לכן, עצתי הראשונה למזל היא זו: לכי לנאורולוג.

בעצה אחת עם הנאורלוג אפשר לבדוק אם ישנה מחלה כרונית כלשהי, שאולי עם הטיפול בה תהיה הטבה גם במיגרנות – זה הרבה יותר נפוץ ממה שחושבים. ייתכן שמזל סובלת מחוסר איזון הורמונלי, בעיה במשק הסוכר, בעיה אורתופדית כלשהי, או אפילו אלרגיה פשוטה, שבקומבינציה עם הנטייה למיגרנה (שעשויה להיות מולדת) גורמת להתקפים התכופים.

במקביל לטיפול הקונבנציונלי, אני חושב שכדאי למזל לבדוק מה היא עושה בתחומים אחרים כדי למנוע את המיגרנות ולהקל עליהן. האם היא עוסקת בפעילות גופנית? מקפידה על אכילה ושתייה מסודרות? שעות שינה מספיקות? האם היא יודעת מהם הטריגרים למיגרנות שלה?

אף פעם לא מזיק לבקר אצל מרפא סיני טוב. קרוב לוודאי שדיקור יכול לעזור למשל, אם כי סביר להניח שהיא תצטרך הרבה טיפולים. מצד שני, ההמלצות התזונתיות שהיא תקבל עשויות לעזור לטיפול. טאי צ'י או פלדנקרייז עשויים לעזור לגוף שלה להתאזן קצת, ולמלא גם תפקיד של פעילות גופנית מתונה (אם כי במקרה של הפלדנקרייז זה בדרך-כלל לא מספיק וכדאי לעשות עוד משהו).

ועוד כמה מילים בעניין הכדורים: הרבה אנשים מעידים על תוצאות טובות יותר כשהם משתמשים במשככי כאבים אנטי-דלקתיים לא-סטרואידיים. החבר הכי פחות מזיק במשפחה, להבנתי (בתור מישהו שאיננו רופא, כידוע) הוא האיבופרופן, שמשמש כחומר הפעיל באדוויל, נורופן וכו'. אלו כדורים שמעלים את החומציות של מערכת העיכול ולכן כדאי לקחת אותם אחרי שאוכלים משהו.

מעבר לזה, כשמשתמשים בקביעות בתרופות, רוב הרופאים ממליצים לגוון – לא לקחת כל הזמן אותו כדור, אלא בכל פעם כדור אחר (כלומר כדור שמבוסס על חומר פעיל אחר). כך יש סיכוי קטן יותר למנה עודפת או למצב שתפתחו סבילות לתרופה מסויימת.

אבל הכי טוב זה לצמצם את השימוש בתרופות עד כמה שאפשר, והפתרון הוא לא לסבול אלא למצוא פתרונות לא-תרופתיים שיעבדו עליכם. הצעתי כמה דוגמאות בפוסטים 5 דרכים לעצור התקף מיגרנה ו-5 תרופות מפתיעות למיגרנה.

תגובה 1 בנושא “"15 התקפים בחודש לפחות"

 1. sigalit

  מזל יקרה,
  גם אני מיגרניסטית- לפחות 3 התקפים בחודש כאשר כל התקף נמשך בין 3-5 ימים והטיפול שלי הינו שילוב כדורים וטיפות שלא יעילים כל כך בהתקפים קשים.
  בד"כ ההתקפים לפני ואחרי המחזור החודשי. לחצים בעבודה ומזג האוויר משפיעים עלי בקלות, לא דבר שהוא בשליטתי לתרופה מקדימה.
  הנויירולוג הציע לי לנסות אקמול פוקוס מייד עם איתות מזערי של הכאבים- החלטתי לנסות היות והטיפולים הקודמים הרסו לי את הקיבה.
  מקלחות חמות ועיסוי עדין מאוד עוזר.

השאר תגובה