נורות חסכוניות: טובות לסביבה, רעות לראש

אם יש לכם בבית נורות פלואורסנט קומפקטיות (בדרך-כלל בעלות צורה ספירלית), אז כדאי לחשוב פעמיים אם להמשיך להשתמש בהן. הן חסכוניות מאד, אבל עלולות לעשות לכם מיגרנות [ואולי גם סרטן. בידקו את העדכון בסוף הפוסט].

מחקר חדש שנערך בבריטניה מצביע על כך ששימוש בנורות חשמל "ירוקות" (CFL) עלול לגרום למיגרנות (הלינק לערך CFL בויקיפדיה. יש שם גם תמונה שתעזור לכם לזהות אם יש לכם נורה דומה בבית).

הנורות החסכוניות – בעצם נורות פלואורסנט קומפקטיות – נכנסו בשנים האחרונות לשימוש נרחב באירופה ובחלק ממדינות ארה"ב, ובבריטניה ישנה תוכנית לאומית למעבר לשימוש בנורות אלה בלבד עד שנת 2012. הן צורכות כ-15 עד 25 וואט בממוצע – רבע מהצריכה של נורות ליבון רגילות – ונוטות להאריך ימים משמעותית יותר מהנורות הרגילות.

מצד שני, חרף יתרונותיהן לסביבה ולחשבון הבנק, הן עלולות להגדיל את התכיפות והעוצמה של התקפי מיגרנה. נורות ה-CFL מבוססות על עיקרון פעולה דומה לזה של נורות הפלואורסנט הישנות, ויוצרות אור חזק עם ריצוד קל. הריצוד משפיע, ככל הנראה, על הפעילות החשמלית של המוח ולכן עלול לעורר התקפי מיגרנה – וגם התקפי אפילפסיה אצל אנשים אפילפטיים.

Tech.co.uk שהתייחס לנושא, קיבל את תגובת שר הבריאות הבריטי איוון לואיס, שהודה בקיום הבעיה. לדברי האתר, הדגמים החדשים של נורות CFL אמורים לצמצם את הבעיה.

המקור: BBC

[עדכון 12 לפברואר 2008] וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת החליטה לעכב את אישור החוק לשימוש בנורות פלוארוסנט במבני ציבור. הסיבה: מחקר שקובע שחשיפת יתר לתאורה פלואורסנטית עלול לגרום לסרטן.

4 תגובות בנושא “נורות חסכוניות: טובות לסביבה, רעות לראש

 1. איזי

  זאת בעיה קלאסית של אור מונוכרומטי (אור בצבע אחיד = תדר אחד = ריצוד). אני גם סובל מאוד מאור נאונים כמו גם ממסכי מחשב ומהטלוויזיה (כל המנגנונים האלה בנויים על ריצוד בתדר קבוע).

  מנסיוני אפשר לשפר את העניין בדרך פשוטה יחסית:
  א. להתקין שתי מנורות חלשות יותר בשני צבעים שונים (אור צהוב ואור לבן) או אפילו מנורה חסכונית ומנורה רגילה. עדיין אפשר לתרום לסביבה ולחסוך בחשמל ולי אישית זה כמעט ביטל את "אפקט הניאון".
  ב. לגבי מסכים וטלוויזיות – פשוט לקנות LCD. יקר אבל משפר את חווית הצפייה לאין ערוך. מילא חדות התמונה, אפשר לעבוד מול מחשב כל היום ולא לחזור הביתה עם הילות וכאב ראש.

  וכמובן – סחתיין על הבלוג… חזק ואמץ !

 2. פינגבאק: מזגנים + פלואורסנט = כאב ראש

 3. lusik

  אנשים סבלו ממיגרנות גם לפני המצאת הנורה הפלורוסנטית, ולכן אי אפשר לטעון שהנורה היא הגורם למיגרנה.
  להתקף מיגרנה יכולים להיות הרבה סיבות כמו תזונה לקויה, עייפות, לחץ וכו'.
  ואני מסכימה עם איזי, כיום בהחלט יש פתרונות רבים שמאפשרים גם לסובלים ממיגרנה לחסוך באנרגיה ע"י שימוש בנורת פלורוסנט.

 4. shooky מאת

  נורות פלואורסנטיות הן לא גורם או הגורם אלא טריגר. הנטייה לסבול ממיגרנות היא מצב נתון. מה שמעורר את המיגרנה הם טריגרים.

השאר תגובה