מיגרנות של הצד השני

המאפיין הכי מובהק של מיגרנות הוא שהן מופיעות בצד אחד של הראש, ותמיד אותו צד. תמיד? לאו דווקא.

מכיוון שנשאלתי על הנושא והבטחתי להתייחס, אפילו בקצרה, אני כותב את הפוסט הקצר הזה שכמו שהכותרת אומרת – עוסק במיגרנות שתוקפת את הצד השני של הראש. כלומר, הצד שבו אתם לא רגילים לסבול ממיגרנות.

מפאת קוצר הזמן אגע רק בנקודות העיקריות ואני מבטיח להרחיב בנושא בפוסט עתידי (בעיקר אם יהיו עוד קוראים שיבקשו).

אוליבר זאקס אומר את הדברים הבאים: "…צד אחד מותקף בדרך-כלל בעדיפות יתר, ואצל חולים מועטים הכאב הוא תמיד בצד שמאל או בצד ימין. לעיתים תכופות יותר מופיעה רק עדיפות יחסית, הקשורה לעיתים קרובות בחומרת הכאב; כאב ראש חמור ותכוף בצד אחד, עם כאב ראש בינוני ונדיר בצד השני" (כיצד לחיות עם מיגרנה, הוצאת אור עם, עמ' 22).

אני לא נאורולוג ולא בדקתי אלפי קורבנות מיגרנה כמו זאקס, אבל הייתי מרחיק לכת ואומר שאצל רוב האנשים המיגרנות הן רק בצד אחד, ואצל אנשים מעטים הן מגיעות בשני הצדדים. לגבי האבחנה של כאבים קשים בצד אחד וקלים יותר בצד השני – אני מכיר את זה מעצמי.

בין תיאורי המקרה בספר שלו, זאקס מזכיר אנשים שסבלו משני סוגים של מיגרנות (קלאסית ומצויה או מצויה ומקבצים), כאשר סוג אחד נדיר יותר. אצל אנשים שדיברתי איתם על התופעה, המיגרנה ה"הפוכה", אכן הייתה נדיר הולעיתים קרובות מסוג שונה.

רוב האנשים – גם כאלה שהמיגרנות שלהם בשליטה יחסית – מגלים שעם המיגרנות ההפוכות קשה להם יותר להתמודד, בעיקר משום שהם מכירים אותן פחות. ההמלצה (השנייה) הכי טובה שאני יכול לתת היא לעקוב אחרי הטיפים שאני מפרסם כאן ואחרי סיפורים של אנשים – הם יכולים לעזור לכם ולהכין אתכם למיגרנה ההפוכה הבאה. ההמלצה הכי טובה שאני יכול לתת היא, כמובן, להתייעץ עם רופא.

מניסיוני, הטיפול במיגרנה הפוכה יכול להיות הרבה יותר קל. עליי למשל, רוב התרופות פשוט לא משפיעות כשמדובר במיגרנות הרגילות, אבל מיגרנה הפוכה תגיב לאיבופרופן (למשל אדוויל) וגם לטריפטנים (כמו אימיטרקס, רילרט וכו').

השאר תגובה