האם כאב במצח יכול להיות מיגרנה?

הקוראת ל' מספרת ושואלת: "אני סובלת ממיגרנות לעיתים רחוקות, לרוב באזור הרקות. אך מדי פעם אני סובלת מכאבים חזקים באזור המצח שמזכירים מיגרנה, במיוחד באמצע הלילה. בזמן האחרון התעוררתי כמה פעמים עם כאבים כאלה ולא הצלחתי לעשות כלום. אחרי שעה הם עברו מעצמם וחזרתי לישון. האם זו מיגרנה או בעיה אחרת?".

[לפני שאשיב: אני לא רופא והעצות שלי לא מחליפות התייעצות עם רופא וכו']

לי זה נשמע כמו מקרה מובהק של מקבצים (א.ק.א: "כאב ראש מקבצי", "כאבי ראש מקבציים", Cluster וכו'). במיוחד בהתחשב בכך שההתקפים הללו הם חזקים במיוחד, מופיעים בלילה, ושיש ריכוז שלהם בתקופה מסויימת של השנה. אוליבר זאקס מציין בספרו שלעיתים קרובות ניתן לזהות מקבצים גם לפי הרגישות לאלכוהול.

מקבצים באופן ספציפי, אבל גם מיגרנות מסוגים אחרים, עשויים לעורר כאב בכל אזור בראש – בדרך-כלל הכאב מופיע ברקות או סביב ארובת העין ומתפשט משם, אך לעיתים הוא לא מתפשט ויכול בהחלט להיות ממוקד גם באזור אחר.

מצד שני, יכולות להיות סיבות אחרות לכאבי ראש כאלה ואי אפשר לוותר על בדיקה ואבחון אצל רופא. גורם שכיח יחסית לכאבים דומים (בתחתית המצח, פחות או יותר באזור הגבות) הוא סינוסיטיס כרוני. בלילה, במיוחד בחורף, ירידת הטמפרטורות עלולה לעורר את הכאב. בשני המקרים, אגב, הטיפול הכי יעיל שאני מכיר הוא קומפרס חם (או מנורה חמה, או חתול חם).

ובכל מקרה: ל', לכי לרופא.

השאר תגובה