לקבל מיגרנה מוינוגרד

בימים כתיקונים הבלוג הקטן הזה הוא הכל חוץ מפוליטי. אבל הבוקר, אחרי שוועדת וינוגרד אמרה את דברה, תרשו גם לי לומר כמה מילים – וזה קשור.

מאז שפתחתי בלוג על מיגרנה אני כל הזמן קורא המון חומר באנגלית. מחקרים, ידיעות חדשותיות, כתבות ומאמרים וכל מיני מסמכים שנועדו – במקרה הטוב – בשביל רופאים. אני לא יכול לומר שאני מבין הכל. מצד שני, אני מבטיח לכם שגם מדע הרפואה לא יודע הכל. אדרבא – הם מציעים מודל אחרי מודל, תיאוריה אחרי תיאוריה, ומציגים כל מיני קביעות ומסקנות שלדעתי הענייה פשוט תלושות מכל הקשר. קצת כמו וועדת וינוגרד.

מי אשם? ההיפותלמוס? מערכת העצבים האוטונומית? יותר מדי שוקולד? הדרג המדיני? יש מקרים שבהם כדאי פשוט להרים ידיים ולהודות שאתה לא יודע, או טוב יותר – להצביע על מה שכל ילד יודע ולקרוא לילד בשמו. כי גם אם אתה לא יכול לתת הסברים יפים כמו שהמומחים יודעים לעשות, עדיין קל לך להצביע על המקום שבו כואב.

לדוגמא, אם קמתם הבוקר עם מיגרנה אז אתם יכולים לקרוא לה "מיגרנת וינוגרד". אם תגידו את זה לרופא אז הוא יסתכל עליכם כאילו אתם משוגעים. למעשה, הוא קרוב לוודאי יגיד לכם שאתם משוגעים או ישלח אתכם לפסיכיאטר כדי שייתן לכם אנטי-דפרסנט מסוג SSRI, שיוסיף לכם את בורג הסרוטונין שחסר לכם בראש. אבל בינינו – אם קמתם היום עם מיגרנה, ומר אולמרט קם היום עם חיוך על הפנים, אז אתם לא חושבים שזה קשור?

יש כל מיני סוגים של מיגרנות ויש כל מיני גורמים אפשריים למיגרנה. יש גורמים גנטיים מולדים, ויכולות להיות כל מיני בעיות שמקורן ב"טראומה" – תאונה או מכה או אפילו מחלה. וכן, סביר להניח שזה קשור לסגנון החיים שלכם, למה שאתם אוכלים ולכמה שאתם מתעמלים ולחומרים אליהם אתם נחשפים ולעישון ושתיית אלכוהול וסמים. וכמובן – מתח. מתח וחרדות ודיכאון וכל מיני צרות אחרות שאולי מזיקות לחיים שלכם באופן כללי, ולא רק עושות לכם כאבי ראש מפוצצים.

אבל לפעמים המיגרנה היא קיומית. "מוצדקת" עד כמה שכאב ראש יכול להיות מוצדק, ובוודאי יותר מאשר מלחמה כזו או אחרת יכולה להיות "מוצדקת". וכל אותם שופטים ורופאים ועו"דים ואנשי תקשורת ויח"צנים ודוברים ופוליטיקאים ועסקנים בשקל, לא יכולים להגיד לכם את הדברים טוב יותר מאשר אומר לכם הראש שלכם: אולמרט צריך ללכת. הממשלה שלו צריכה ללכת. ואם זה לא קורה, אז אל תתפלאו שאתם קמים בבוקר עם כאב ראש. מניסיון אני אומר לכם.

1 thought on “לקבל מיגרנה מוינוגרד

השאר תגובה