עכשיו זה רשמי: הבוטוקס מסוכן

ה-FDA, בצער רב וביגון קודר, הודיע בשבוע שעבר שהוא מתכוון לבצע פיקוח הדוק יותר על הבוטוקס והשפעותיו.

מנהל התרופות והמזון האמריקני (FDA) הודיע בשבוע שעבר שהוא החל "לעקוב" אחרי הבוטוקס (וגם אחרי המתחרה המבוסס על אותו רעלן, Myobloc). מעמד של "Under review" לתרופה לא אומר שמפסיקים להשתמש בה, אלא שה-FDA מקיים מעקב הדוק יותר אחרי דיווחים הנוגעים לתופעות לוואי. Chicago Tribune פרסם מאמר מאיר עיניים בנושא.

המהלך הזה בא בעקבות הדיווחים על מקרי מוות כתוצאה מהשימוש בבוטוקס, עליהם סיפרתי כאן באחד הפוסטים הקודמים. זה לא שעכשיו אסור להשתמש בבוטוקס, וכדי להכניס דברים לפרופורציות חשוב לומר שממה שידוע עכשיו שיעור מקרי התמותה והמקרים של תופעות לוואי קשות הוא לא גדול מהרבה תרופות אחרות.

מה שמייחד את המקרה של הבוטוקס, בהשוואה להרבה תרופות אחרות שעלולות להרוג אתכם, הוא שמדובר ב"תרופת איכות חיים". כלומר, הוא לא מציל חיים אלא אמור לשפר את איכות החיים. כטיפול קוסמטי הוא לא מסוכן יותר, כנראה, מהרבה ניתוחים שאמורים לשפר את המראה אבל – מה לעשות – לפעמים מסתיימים במוות.

בהקשר של טיפולי בוטוקס למיגרנות חשוב להבין את הדברים הבאים: ראשית, זהו טיפול עם השפעה זמנית; שנית, הוא יעיל מאד לחלק מהאנשים אך לא לכולם; שלישית, זה טיפול סימפטומטי לגמרי – הוא לא פותר את הבעיה, לא מטפל בגורמים אלא "תוקע מקל" בגלגלי המנגנון שמייצר את המיגרנה. זה נכון להרבה תרופות, אגב. בשורה התחתונה: גם במקרה זה לא מדובר בתרופת פלא.

השאר תגובה