לקראת האביב: אלרגיה וכאבי ראש

בניגוד למה שמקובל לחשוב, רוב המקרים של המיגרנות אינם קשורים לאלרגיה. בכל אופן, האביב הוא זמן מצויין לחטוף כאב ראש, ואם אתם אלרגים אז על אחת כמה וכמה.

הרבה אנשים שסובלים ממיגרנות חושדים שיש להן קשר לאלרגיות ובמקרים לא מעטים יש אכן קשר. מצד שני, נראה שברוב המקרים האלה האלרגיה היא לא הגורם למיגרנות אלא רק טריגר שיוצר מיגרנה אצל מי שיש להם נטייה מיגרנוטית.

בספרו על המיגרנה אומר הנוירולוג אוליבר זאקס שהמיגרנה קשורה לאלרגיות רק באחוז קטן מהמקרים, אם בכלל. באותם מקרים, טיפול מסורתי באלרגיה גורם לירידה בתדירות ההתקפים, ולי עצמי יש קרוב משפחה שנמצא אצלו קשר כזה – הוא מקבל זריקות אנטי-היסטמין תקופתיות, לאחריהן הוא מפתח התקף חזק ואז יש לו הפוגה עד הזריקה הבאה (בעבר הוא סבל מהתקפים בשכיחות גבוהה יותר).

נראה שאצל חלק מהאנשים הקשר הוא הרבה יותר רופף. אם ישנה נטייה למיגרנה, אז תגובה אלרגית שכוללת נזלת וגודש באף עלולה לעורר התקפים, בדיוק כשם שצינון חריף יכול לגרום לעלייה בתדירות או בחומרה של התקפי המיגרנה (וגם של כאבי ראש אחרים שאינם מיגרנות).

ושוב, בניגוד למה שמקובל לחשוב, האביב הוא לא התקופה היחידה שבה אנשים מפתחים תגובות אלרגיות לפריחות – יש פריחות לאורך רוב השנה, ואם אתם סובלים מרגישות מיוחדת בתקופה מסויימת, בכל מקרה כדאי ללכת לאלרגולוג, להיבדק ולקבל טיפול. עם הטיפול באלרגיה אתם עשויים לחוש הקלה גם במיגרנות, אבל זה לא מובן מאליו שכך אכן יקרה.

אצל רבים השכיחות המוגברת של התקפים בעונת שנה ספציפית, קשורה יותר למזג-האוויר או אפילו לשינוי באורך היום שמשפיע על ייצור הסרוטונין והמלטונין (ההורמון המווסת את השינה). לכן, נדמה לי שהעצה הכי טובה היא לטפל במיגרנה כאילו שאין אלרגיה ובאלרגיה כאילו שאין מיגרנה.

3 thoughts on “לקראת האביב: אלרגיה וכאבי ראש

 1. היי,
  נתקלתי במקרה בבלוג שלך כשחיפשתי אינפורמציה על Relert..
  אני סובלת ממיגרנות בערך מאז שאני זוכרת את עצמי. כרגע מטופלת בסומטרדיקס שבד"כ עוזר, אבל יש לי הרגשה שמרוב שימוש בו תכיפות ההתקפים שלי עלתה..

  תהיתי אם אתה מכיר/ניסית את Relert, וגם אם שקלת לנסות רפואה משלימה, למשל הומאופתיה.. אני רוצה לנסות אבל זה מאוד יקר ואני די סקפטית..

  אשמח לתשובות,
  ובכל אופן כל הכבוד על ההשקעה בבלוג,
  הצטערתי לקרוא על סבלך והזדהתי מאוד, לצערי :/

 2. היי
  הכן שמתי לב לזה, לפעמים אני מרגיש שמנסה להיות לי מיגרנה ונהייה גודש באף ועוד כול מיני דברים מוזרים, אחרי שהאף מישתחרר הכול נירגע, כניראה שזה מסביר את זה .
  והמשפט האחרון הוא באמת הכי מדוייק רק שצריך לתפוס את זה בזמן .

  כול הכבוד על הבלוג ונשמח לעידכונים במייל
  אמיר

 3. פינגבאק: תוספי התזונה הכי יעילים (על סמך מחקרים) – טבלה ותרשים : המדריך לטרמפיסט בסטטיסטיקה

השאר תגובה