קיץ, כאבי ראש, ושינויי מזג אוויר

מה מעורר כאבי ראש בעונה הזו של השנה – החום? הלחות? ההזעה המוגברת? או אולי שינויי הטמפרטורה? האמת היא שכל אחד שונה וכל מקרה לגופו, אבל יש מה לעשות.

רשמית, יש בחוץ 29 מעלות עכשיו. מעשית, מה שיש בחוץ הוא גיהנום. זה גם בגלל הלחות, אמנם, אבל 29 מעלות… על מי הם עובדים. כבר כתבתי כאן על כאבי ראש בימי שרב, אבל הימים הלחים הם סיפור קצת שונה. כאן יש השפעה גם להזעה המוגברת (ולא, שום טיפול בהזעת יתר לא יעזור), שגורמת לאיבוד נוזלים אבל גם להרבה תופעות אחרות שעלולות להוות טריגר למיגרנות או לגרום לכאבי ראש אחרים.

לדוגמא, שינויי טמפרטורה של הפנים, כתוצאה מהתחממות והתקררות (מרוח או מזגן) לסירוגין. זה כשלעצמו מספיק לחלק מהאנשים כדי לקבל התקף. בשנות ה-70' דיברו הרבה גם על ההשפעות של אובדן מלחים כתוצאה מהזעה, רעיון שנדמה לי שהיום הוא פחות פופולרי, אבל זה דווקא כיוון מעניין.

בכל אופן, עבור חלק מהאנשים ימי הקיץ הם ימים של הרבה כאבי ראש, וזה ללא ספק קשור לטמפרטורה וללחות. טיפ א': שתו הרבה. טיפ ב': החזיקו מגבת בתיק, ונגבו את הפנים כשאתם מזיעים. כמו כן, שימו לב מתי אתם מקבלים את ההתקף – אחרי שהייתם בשמש? אחרי שנכנסתם לחדר ממוזג? בשיא ההזעה? כשהערב יורד ומתחיל להתקרר?

אצל הרבה אנשים הטריגר לכאבי ראש היא לא טמפרטורה גבוהה או נמוכה אלא המעבר בין חום לקור או להפך. יש לכך הרבה הסברים אפשריים, החל מתגובת מערכת העצבים לגירוי השונה, דרך השפעת שינויי הטמפרטורה על כלי הדם ועד בכלל. וכמו הטיפים הקודמים, גם הטיפים לעניין הזה הם די בנאליים: העדיפו צל על שמש, אל תקררו יותר מדי, אל תשבו ליד מזגן, והקפידו לעקוב אחרי העיתוי וההקשר של התקף כדי להבין טוב יותר מה מעורר את כאבי הראש שלכם.

5 thoughts on “קיץ, כאבי ראש, ושינויי מזג אוויר

 1. פינגבאק: סוף עונת המזגנים | מיגרנה 101

 2. פינגבאק: בין חום לקור: מזגנים, מיגרנות ועונות מעבר | מיגרנה 101

 3. שלום,
  הקיץ שטרם החל, כבר השתלט על חיי שמגיל אפס עד יום זה, כבר כמעט 58 שנים יש לי מיגרנה עם אאורה.
  הטריגר שלי הוא שוקולד שחוץ מלצייר אינני נוגעת בו.
  אתמול 28.5.13 עוד לפני שהוצאתי רגל מהמיטה בבוקר כבר חטפתי אאורה:
  בטיפולי סבתא אני מטפלת בעצמי, שמה פרוסות תפוחי אדמה (לא מבושל) וקושרת עם תחבושת אלסטית למשך חצי שעה עד שאאורה נעלמת. אין ביכולתי מייד לחזור 'למוטב' צריכה להתאושש. אתמול היה לי "הכבוד" לחוות זאת כל שעתיים שלוש.
  המחשבה שלא אתפוס בזמן את אאורה (כמו שכבר היו פעמים) מכבידה ביתר שאת על חיי. לכן אני נושאת תיק עזרה ראשונה שמכילה, זריקות Ing Abitren 75Mg Amp+ Relert 40mg+ תפוח אדמה שלם וסכין מפלסטיק וכן תחבושת לקשירה.
  אם מישהו חושב/ת שיש לי חיים, טעות גדולה בידו/ה.
  דורית שחר

השאר תגובה