אקמול פוקוס – מה מסתתר באריזה החדשה

אקמול פוקוס, תרופה להקלה על מיגרנות של חברת התרופות טבע, תקבל בקרוב אריזה חדשה שעוצבה על-ידי אחד מתלמידי "בצלאל" הירושלמי. ומה לגבי מה שבתוך הקופסא?

נתחיל בגילוי נאות: גורם שקשור בחברת התרופות טבע (יצרנית אקמול פוקוס) הביע לאחרונה עניין בבלוג הזה ובאפשרות לפרסם בו. לכן אפשר לטעון שאולי אינני אובייקטיבי – אני משאיר לכם להחליט לבד.

אקמול פוקוס (עלון) היא תרופה דומה מאד לאקסידול של פרגו עליה כבר כתבתי כאן. כמו אקסידול, היא מבוססת על שילוב בין החומרים הפעילים באקמול ואספירין לבין קפאין. שילוב שמוכר בארה"ב בשם אקסדרין כבר מאז שנות ה-60'. לחלק מהקוראים אולי הוא מוכר מהכדור הוותיק "רוגען".

אני וחלק ניכר מקוראי הבלוג, איננו בקהל היעד של הכדורים האלה שהם די חסרי תועלת במקרים של מיגרנות קשות. הם יכולים להיות יעילים עבור מי שסובל ממיגרנות קלות (ולטענת פרגו גם "בינוניות") ומכאבי ראש שמקורם במתח (Tension headache) והם פחות מזיקים ו/או יקרים מכמה משככי כאבים פופולריים.

האריזה החדשה של אקמול פוקוס

ערב חג הפסח הגיע לשיאו שיתוף פעולה בין טבע ובין האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. במסגרת השת"פ נערכה תחרות בין 24 סטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית של בצלאל, שעיצבו אריזה חלופית לתרופה. העיצובים הזוכים הועברו למעצב עדלי סטוק, שאחראי על בחירה והתאמה של העיצוב הנבחר שישמש באריזה האמיתית של המוצר.

העיצוב היפה כמובן לא קשור ליעילות של הכדור, אבל יחסי הציבור שמקבלת המיגרנה במסגרת הקמפיין הזה הם בסך-הכל לטובה. "תחלואת המיגרנה" היא בתת אבחון (כלומר, רבים סובלים ממיגרנות ולא יודעים זאת), ולכן המאמץ של יצרני תרופות "להגדיל את המודעות" לא רק מרחיב את קהל היעד הפוטנציאלי שלהן אלא גם – בתקווה – שולח אנשים לאבחון.

אקמול פוקוס - האריזה של דן גרינברג, אחד העיצובים הזוכים

כמו שכבר כתבתי כאן כמה פעמים – כל אחד והמיגרנה שלו ומה שמשפיע עליה. ניסוי וטעייה הם בהחלט חלק מהמשחק. בכל אופן, אם אקסדרין ותואמיו משפיעים עליכם, כדאי לכם לבדוק האם ספל קפה פשוט לא משיג תוצאה דומה. כל הכדורים האלה מכילים קפאין, בדרך-כלל 65 מ"ג ליחידה שהיא מה שתקבלו גם מספל אחד של קפה נמס.

על ההשפעה של קפאין על מיגרנות (כמובן, רק אצל חלק מהאנשים) כתב כבר לפני שלושים שנה הנאורולוג אוליבר זקס. הקפאין, לרוב בכמות גדולה יותר מ-65 מ"ג, משפיע אצל חלק מהאנשים גם על מיגרנות קשות. 2-3 ספלי נס-קפה או תה חזק (שיש לו גם השפעה משתנת שכנראה עוזרת) עוזרים לפעמים יותר מכל תרופה.

14 תגובות בנושא “אקמול פוקוס – מה מסתתר באריזה החדשה

 1. שרוןמ

  שוקי,
  (אני מקווה שאנשים לא יחשבו שאני משת"פית של טבע), אחותי סיפרה לי כי האקמול פוקוס מציל אותה מימים של מגרנה – הצלה משמעותית שקפה (לאורך כל היום), אופטלגין או אקמול רגיל לא הצליחו לגרום לה להרגיש (אגב, כמו שאמרת – את המיגרנות שלי זה לא משכנע).

 2. מרב@

  לאור מה שכתבת אני לא מצליחה להבין למה אתה עושה יחסי ציבור כאלו לתרופה הזו. מניסיון (גם שלך), היא לא עוזרת בכלל למי שסובל ממגרנה חזקה. ומי שסובל ממגרנה קלה יכול להיעזר בשלל תרופות אחרות. מבחינתי, הפרסום לתרופה הזו מטעה וגורם לחולי מגרנה להוציא את כספם לריק, בתקווה שהיא תעזור להם. חבל על הכסף. כמו שכתבת כאן, מי שקפה עוזר לו, יכול לשתות קפה. מי שאקמול עוזר לו, שיקח אקמול (ולא יקרא לזה מגרנה, הלוואי עלי אקמול).

 3. אורן

  שוקי ת'אמת לפני שנה הייתי מסכים איתך, אבל אקמול פוקוס די עוזר לי כמיגרנתי יחסית לאחרים (לא עושה יחסי ציבור לאף חברה), אולי באמת בגלל שיש לו גם קפאין כפי שציינת.
  נ.ב. העיצוב נחמד מאוד

 4. shooky מאת

  השאלה היא יחסית לאיזה אחרים – משככי כאבים אחרים או תרופות זהות מיצרנים אחרים?

  אם אתה מדבר על אקמול פוקוס בהשוואה למשככי כאבים אחרים, אז הייתי קודם כל מנסה לבדוק את ההשפעה של הקפאין בנפרד. אם בהשוואה לתרופות זהות של יצרנים אחרים – זה נדיר אבל אפשרי.

 5. shooky מאת

  מרב – אני כותב כאן גם על מה שעוזר וגם על מה שלא וגם עושה את ההבחנה של מה צפוי לעזור למי ובאיזה מקרה, לפי הפידבקים שקיבלתי מאנשים (שהם כמובן לא תחליף לרופאים, מחקרים וכו'). עכשיו פורסם איזה מחקר שטוען שאספירין היא אחת התרופות הכי יעילות למיגרנות – ואולי מחר יהיה מחקר שיאמר להפך. אני מנסה להציג גם את הבעד וגם את הנגד, אבל בעיקר מנסה לשכנע את קוראי הבלוג שיש טעם לניסוי וטעייה (כמובן, בעצה אחת עם רופא וכו') כי בסופו של דבר על אנשים שונים עובדים דברים שונים.

 6. shooky מאת

  שרוןמ – מכיוון שאני מכיר אותך אישית ויודע שאת ישרה כסרגל, אז אני מניח שהסיפור נכון. כאמור, נתקלתי בהרבה יותר אנשים שאמרו שהתרופות האלו לא עזרו להם, אבל יש הפתעות ומותר לנסות ולגלות לבד.

 7. דינה

  ניסיתי אתמול אקמול פוקס (2 כדורים ככתוב על האריזה) למיגרנה בינונית, ולהפתעתי זה עזר מאד למשך כמה שעות.אז לקחתי עוד פעמיים ב-24 שעות האחרונות.
  לרב אני משתמשת ברילרט(ובמיקרים קשים מוסיפה נקסין, אבל ד"ר אלעד ברוך אמר לי עדיף להשתמש ברילרט 80מ"ג במקום ברילרט 40מ"ג בצירוף נקסין, כי הנקסין הוא הפחות בריא מכולם.
  שאלתי היא: האם עדיף לפי מיטב ידיעתכם להשתמש באקמול פוקס, למרות שמדובר ב-6 כדורים בסה"כ ביממה, מאשר רילרט 80 מ"ג אחד זבנג וגמרנו?
  תודה!

 8. shooky מאת

  דינה – קודם כל, התייעצות שקשורה לתרופות כדאי לעשות עם רופא. בהנחה שמה שאענה לך לא מחליף התייעצות עם רופא: אקמול פוקוס ודומיו (אקסדרין, אקסידול וכו') הם כדורים שפוטנציאל הנזק שלהם בטווח הקצר ובמינון המותר לא נחשב גדול. בכל אופן, כשצורכים אותם על בסיס קבוע ובמשך תקופה ארוכה הם בהחלט עלולים להזיק, למכר ולהחמיר את המיגרנות.

  במילים אחרות: זה לא פתרון קסם נטול תופעות לוואי, כשם שטריפטנים (כולל רילרט) ובוודאי נקסין הם לא פתרון מושלם.

  אני מציע לך לנסות קודם כל לנהוג לפי המלצתו של אוליבר זקס: בפעם הבאה שיש לך התקף שתי 2-3 כוסות קפה, או אפילו אספרסו כפול אחד. הם את חשה בשיפור מיידי, זה כנראה אומר שאת מגיבה טוב לקפאין ואולי זו הסיבה שאקמול פוקוס משפיע עלייך טוב. אני יכול לומר לך שעליי קפה חזק כן משפיע ואילו אקמול פוקוס לא משפיע בכלל.

  דבר שני: אם מצאת כמה תרופות שונות שמשפיעות עלייך, כדאי לעשות ביניהן רוטציה (כמובן, רק אחרי התייעצות עם רופא). אם נקסין משפיע עלייך אז יכול מאד להיות שכדורים אחרים מהמשפחה (NSAID) גם כן ישפיעו עלייך. לדוגמא, הרבה אנשים מדווחים שכמוסות ג'ל עם איבורופן (אדוויל, נורופן וכו') משפיעות עליהם טוב.

  ולבסוף: מניעה חשובה לא פחות מטיפול, וההקלה הכי גדולה מושגת כשמזהים טריגרים ומצמצמים את הנוכחות שלהם. כשכבר יש התקף, לפעמים הוא עשוי להגיב טוב יותר דווקא לטיפול הלא תרופתי (עיסוי, הרפיה, מנוחה, וכו').

 9. מאיה

  אחרי שנים של סבל ממיגרנות (לפחות 10 שנים) עם ניסיון של תרופות שונות ואפילו דיקור סיני לא הועיל…אני מאוד מאוד שמחה לציין שזאת הפעם הראשונה שמצאתי תרופה שממש עובדת. היא לא עובדת כמו קסם ולא פותרת את הכאב מיידית. אבל אחרי כמה שעות אני מרגישה כמו חדשה והסבל נעלם. בד"כ הייתי סובלת במהלך היום ובערב הייתי מרגישה שהעיניים תכף יוצאות לי מהחורים וזה היה נמשך במשך כמה ימים…הייתי מאוד מאוד סקפתית…ועכשיו אני מופתעת מהתוצאה…לא מנסה לפרסם…מנסה לעזור לחברי הסובלים…שווה לנסות!

 10. גלי

  קודם כל, היה לי כיף לקרא. קליל ומרענן ולא רפואי קליני משעמם..
  לי הכדור עוזר. אבל אני היחידה במשפחה כי אני לא מהמקיאים – לצערי- וכן, גיליתי שבמגרנה אני נכנסת למיטה עם בקבוק כלשהו של קולה (הרעל האולימטיבי) ולאט לאט זה עובר. ניסיתי כדורים יקרים שונים אבל היו לי הרבה תופעות לוואי. הדבר היחיד שבאמת עזר זה דיקור והפסקת הגלולות.. ועכשיו שירדתי לפעם בחצי שנה מיגרנה (לא להאמין) הכדור הזה הוא פלסטר דיי טוב.

 11. נטלי

  אני כרגע בהריון ועוד רגע יורה בעצמי!
  אני מאתמול עם מיגרנה קטלנית ולא יודעת מה מותר לי לקחת, אמרו שאקמול פוקוס מותר אבל אני שמעתי שקפה שחור חזק + אקמול רגיל יכול להעביר מיגרנה,
  שמעת על השילוב? א

 12. shooky מאת

  נטלי היקרה – בכל מקרה עלייך להתייעץ עם רופא. השילוב בין פרצטמול (אקמול) לקפאין מהווה בסיס לכמה וכמה תרופות למיגרנות. באקמול פוקוס, אקסדרין וכדורים דומים, משלבי בין אקמול, פרצטמול והחומר הפעיל של האספירין, ויש אנשים שזה עובד עליהם ביעילות. אגב, ממש לאחרונה פורסם מחקר שמצא יעילות מובהקת של מסאז'ים להקלה על מיגרנות.

 13. מורן

  שלום
  כאשר יש לי כאב ראש רק אקמול פוקוס עוזר לי ובמידה ולא אקח בזמן הכאב ראש יחמיר
  כרגע אני בהריון ואקמול רגיל לא עוזר והכאב ראש מתעצם
  השאלה האם ניתן לקחת אקמול פוקוס בהריון ?

 14. shooky מאת

  היי מורן. לשאלות כאלו מקובל להתייחס בעלון התרופה, שאותו תמיד כדאי לקרוא בעיון (ובלי להיבהל). אני בכל מקרה הייתי מפנה את השאלה לרופא שלך (יכול להיות שתוכלי ליצור איתו קשר בטלפון. בכל זאת, הריון).

השאר תגובה