קיץ חדש: מזגנים, חמסינים, זיעה וכל השאר

קיץ חדש מגיע ואיתו המזגנים, החמסינים, הזעה מוגברת ועוד כל מיני דברים שיכולים להוות טריגרים למיגרנות שלכם ולכאבי ראש בכלל. כמה כללים שיעזרו לכם להתמודד טוב יותר.

פוסטים נוספים בנושא:
כאבי ראש בימי שרב
קיץ, כאבי ראש ושינויי מזג אוויר
טכנאי מזגנים נגד כאבי ראש?!

אצל חלק מהאנשים יש הקלה במיגרנות בתקופת הקיץ, אבל אצל רבים מאד זו תקופה של החמרה. הגורמים הספציפיים משתנים מאדם לאדם, אבל אפשר לזהות כמה גורמים מרכזיים שאופייניים לקיץ:

החום.
מזג אוויר חם נוטה להחמיר מיגרנות, מהסיבה הפשוטה שהוא גורם להרחבת כלי דם. מעבר לכך, רוב החוקרים מסכימים היום שמיגרנות נוצרות כתגובה אנומלית של מערכת העצבים לגירויים שונים – זה נכון לגירויים שקשורים לחושי הראיה, הריח ואפילו השמיעה. טבעי שגם לשינויי טמפרטורה הגוף מגיב.

היובש. חלק גדול מתקופת הקיץ הישראלית מתאפיין בלחות בלתי נסבלת, אבל ישנם גם ימי השרב שבין שאר הדברים מייבשים את העיניים ומגרים אותן , וגם זה טריגר ידוע. טיפ: תחזיקו עליכם "תחליף דמעות" ולחלחו את העיניים אם צריך (יש לי ניסיון טוב עם המוצר HypoTears של פישר).

הלחות וההזעה. החום והלחות גורמים להזעה מוגברת, שגם היא עשויה להיות טריגר. מחסור בנוזלים והתייבשות יכולים לגרום לכל מיני סוגים של כאבי ראש. בנוסף, השילוב בין הזעה בפנים לרוח של מאוורר, מקרר את פני העור מה שעלול לגרום אצל חלק מהאנשים למיגרנה. הפתרון: לשתות הרבה ולהחזיק מגבת בתיק.

מזגנים. הקור, או המעבר בין חום וקור, הם טריגרים עבור הרבה אנשים – וככל שהמעבר חד יותר האפקט ברור יותר. מזגנים גם מייבשים את האוויר משפיעים על העיניים וריריות האף. כשהם לא מתוחזקים כראוי ופוליטים אוויר מזוהם באבק ו/או עובש, הם יחישו את ההתקף הבא. מומלץ לשים לב לטמפרטורה (25 מעלות, לא פחות), לא לשבת מול פתחי הפליטה של המזגן ולנקות את הפילטר.

השאר תגובה