לא מיגרנה, קלסטר

זה היה כך במשך שנים: אנשים היו שואלים "מיגרנה?", והייתי משיב: "כן", או "משהו דומה".

היום אני עושה להפך – לא ממעיט, לא מייפה, אלא שם את הדברים על השולחן. "לא", אני אומר, "זה לא מיגרנה. זה האח הגדול שלה: cluster headache".

CH, אני מסביר, הוא קרוב משפחה של המיגרנה אבל הוא נדיר יותר ובעיקר – הרבה, הרבה, הרבה יותר כואב. אם המיגרנה היא עינוי סיני אז כאב הראש המקבצי הוא עינוי בידי ארגון היאקוזה. הם לא משחקים במשחקים ומטפטפים מים במשך שעות – הם מתחילים בלעקור לך את העין.

ואגב, אני יכול לומר בלב שלם שהכאב המקבצי אכן "חזק פי 10 מהמיגרנה" כפי שטוענים הנוירולוגים, כי גם מיגרנות יש לי.

האמת הפשוטה היא שהרפואה יודעת מעט מדי גם על המיגרנה וגם על הקלסטר, ושיטות הטיפול העיקריות שהיא מציעה לשני סוגי הבעיות רחוקים מלהיות אלגנטיים.

נראה גם שאין אחדות דעים בין הרופאים והחוקרים, אם יש קשר הדוק בין התופעות או שמדובר ב"כאבי ראש ראשוניים" שונים ונפרדים לגמרי. הניסיון, מכל מקום, מראה שבסופו של דבר כולם הולכים ומתיישרים עם טענותיו של הנוירולוג אוליבר זקס מספרו בן 35 השנים בנושא. זקס העיר ששני סוגי כאבי הראש מופיעים לסירוגין אצל אותם אנשים ומגיבים לאותם טיפולים, ולכן סביר מאד שהם קשורים.

הרבה אנשים מכירים את התופעה של כאבים כרוניים ש"פושטים צורה ולובשים צורה", ואני יכול להעיד שב-29 שנים של כאבי ראש מספיקים להתנסות בהרבה צורות.

1 thought on “לא מיגרנה, קלסטר

  1. אני "אוהבת" את המחקרים, אך משום מה אנחנו לא זוכים לטיפול ממוקד או חיסול ממוקד של הכאב, כי ככראה רוב המחקרים מתמקדים להגיע לחיסול מחלות קשות יותר כמו פרקינסון או מחלות "נחשבות" יותר…בעיה שמחלות שגורמות לכאב וסבל עדיין לא התברכו בטיפולים יעילים(דעתי הסובייקטיבית) שהן לא הורגות את החולה וככה ממשיכים לסבול בשקט גם אם הראש או הכתף "מכרסם תנין".
    מצטערת על השפה הציורית, כי רק במילים אלו אפשר לתאר סוגי הכאב האכזריים ביותר.

השאר תגובה