מקבץ 2012, יום 24

שנה חדשה, מקבץ חדש וגם כמה טיפים חדשים.

ב-2010 הם תקפו בסוף מאי וב-2011 ממש בתחילת יולי. לכן הנחתי שהשנה התקופה המכריעה תהיה החצי הראשון של אוגוסט. כשאוגוסט כבר התקרב לסיומו, בלי התקף משמעותי אחד וללא התקפים ליליים כלל, כבר חשבתי שניצלתי. טעות.

אחד מהדברים שכדאי לזכור בנוגע לכאבי הראש המקבציים: הם נוטים להפתיע. הם ישתנו משנה לשנה, בעיתוי, בצורה ובעוצמה. מה שעבד אשתקד אולי לא יעבוד הפעם.

לדוגמא, התגלית הגדולה של השנה שעברה – המלטונין – לא הביאה לי תועלת בהתחלה. בשנה שעברה הספיקו 2-3 מ"ג, חצי שעה לפני השנה, כדי למנוע לגמרי את ההתקפים הליליים או לרכך אותם מאד. השנה טיפסתי בהדרגה עד ל-9 מ"ג. בסופו של דבר, החלפתי למלטונין של יצרן אחר, שבמינון של 6 מ"ג השפיע מייד.

כמו בשנה שעברה, אני משתמש בחמצן 100% עם מסיכה. זהו ללא ספק הטיפול החשוב והאפקטיבי ביותר בזמן התקף, בתנאי שמשתמשים בו נכון (מומלץ מאד לקרוא עליו באתר CH.COMׂׂ), אבל הפעם הוא הספיק רק באופן חלקי. בחלק מהמקרים הוא לא הפסיק את ההתקף למרות שהקל קצת, ובאחד ההתקפים כמעט ולא השפיע.

מצאתי את עצמי יורה בו-זמנית בכל התותחים: שתייה מרובה של מים, קפה חזק ומשקאות אנרגיה, קומפרסים חמים, טריפטנים (Rizalt) בטבליות מסיסות, עיסוי מקומי + לחיצה בנקודות טריגר, תרגילי הרפיה לצוואר, לחיצה על עורק הצוואר. רשימה חלקית.

חלק מההתקפים היו עקשניים במיוחד וחזרו שוב ושוב. זה הוביל אותי לכמה ניסיונות מעניינים:

  • שתיית מים מומלחים קלות – עשויה לעזור במקרה של חוסר בנתרן כתוצאה מההזעה המוגברת סביב המקבץ. חיפשתי את המשקאות האיזוטוניים שהיו נמכרים כאן פעם, ואמורים לפתור בין השאר בדיוק את זה, אבל לא הצלחתי למצוא אותם. מלח (כמו חמצן, אגב) גם עוזר בפירוק NO, שנמצא שריכוזו בדמם של חולי CH גבוה במיוחד בזמן התקף.
    נדמה לי שהמים המומלחים עובדים טוב יותר ממים רגילים, ובכל מקרה שתייה של כחצי ליטר מים בתחילת התקף מאטה את התפתחות ההתקף (אצלי – כל אחד הוא משהו אחר, ובכל מקרה דברו עם הרופא שלכם לפני שאתם עושים דבר כזה. כמובן, צריך להיזהר אם יש לכם בעיות של לחץ דם גבוה).
  • שימוש בטיפות אוטידין – אלו טיפות אוזניים עם חומר מאלחש, שמקלות על הכאבים באזור הלסת, האוזן והלחי כשיש כאלה. זו מין וריאציה יצירתית על שימוש בטיפות אף עם לידוקאין, טיפול שקשה מאד לקבל בארץ.
  • טבליות מגנזיום – שימוש בתוספי מזון שונים לא אמור להועיל אם אתם לא סובלים ממחסור, והכי טוב לעשות בדיקות מקיפות ולראות מה חסר. בכל אופן, לפני שהספקתי לעשות בדיקות ניסיתי להשתמש במגנזיום למניעה. אין לי מושג אם ועד כמה זה השפיע.
  • טרמדקס – משכך כאבים אופיואידי שמגיע בין השאר בצורת טיפות. חולי CH מעטים טוענים שהוא עוזר להם, ויש בכך היגיון מסוים כי הוא פועל על המערכת הסרוטונרגית (מלשון סרוטונין). לי הוא גרם לבחילות, צמרמורות ותחושה כללית רעה מאד, בלי להשפיע על הכאב. באופן כללי, מדובר בתרופה לא סימפטית שגם עלולה להתנגש בתרופות מועילות יותר כמו טריפטנים (רילרט, ריזלט, אימטרקס וכו'). ממליץ בחום להימנע.
  • אופטלגין נוזלי – חזרתי לנסות את משכך הכאבים האנטי-דלקתי הזה אחרי כ-20 שנה שלא השתמשתי בו, בתקווה להשיג אפקט סינרגי בשילוב עם שאר האמצעים. לא הלך.
  • תרסיס מלח, מרק עוף – הורדת הגודש באף בזמן התקף עוזרת לפעמים לצמצם את עוצמת הכאב. תרסיס מלח יכול לעזור בזה ולמעשה גם מרק עוף, כך מסתבר. גם הנוזלים והמלח שבמרק העוף כנראה לא מזיקים. החום הוא עניין אישי – יש אנשים ששתייה חמה, קומפרסים חמים ושאיפת אדים חמים עוזרים להם במהלך התקף CH. אחרים חשים הקלה עם קירור המקום או הנחת קרח על העורף.

יש לי עוד הרבה מה לומר ומה לספר, אבל נחכה עם זה לפוסט הבא.

השאר תגובה