מהו ניצחון על מיגרנה?

בחודש האחרון סבלתי ממספר חסר תקדים של מיגרנות. עכשיו, אחרי שלושה ימים נטולי מיגרנות, נדמה לי שמותר לפתוח פה לשטן ולומר שניצחתי גם הפעם.
אין ניצחון שלם על המיגרנה. מיגרנה איננה מחלה במובן הרגיל ולא ניתן להבריא ממנה לעולם – הנטייה המיגרנוטית, באשר היא מולדת או נרכשת, רדומה או ערה, לא הולכת לשום מקום.

אז מהו ניצחון על מיגרנה? האם אפשר בכלל לנצח?
ברור שכן. אם "להפסיד" למיגרנה אומר לתת לה לשבש לך לגמרי את החיים, אז לחיות עם המיגרנה – ואני לא מדבר על חיים של סבל – זה ניצחון.
להמשיך לקרוא

מחקר: קשר בין מיגרנה לבעיות נפשיות

מחקר שנערך בקנדה ותוצאותיו פורסמו לאחרונה, מחזק את הראיות על קשר בין בעיות נפשיות שונות לבין מיגרנות. החוקרים מצאו כי המיגרנה שכיחה פי שניים אצל אנשים הסובלים מדיכאון מז'ורי, הפרעה דו-קוטבית ופוביות. זאת בהמשך למחקרים קודמים שמצאו קשר דומה בין המיגרנה לבין תופעות של דיכאון וחרדה. הכיוון העיקרי אליו החוקרים מצביעים הוא של אפשרות למקורות גנטיים דומים, לבעיות הנפשיות ולמיגרנה (המקור: emad).
להמשיך לקרוא

5 דרכים לעצור התקף מיגרנה

חמש דרכים פשוטות אך מפתיעות ביעילותן, לעצור התקף מיגרנה לפני שהוא מתחיל.

אחרי 25 שנים של מיגרנות, שלוו בקריאה, ניסוי וטעייה ושיחות עם הרבה אנשים, אני מצוייד היום בכמה שיטות יעילות למדי להתמודד עם התקפי מיגרנה. ברוב התקופות, אני מצליח להתמודד עם התקפי מיגרנה ולמנוע או לקצר אותם באחוזי הצלחה גבוהים.

אתם, תצטרכו כמובן לעשות את הניסוי והטעייה שלכם, כי כל אדם וכל מיגרנה מגיבים אחרת – אבל שווה לכם לנסות.

1. לחץ ישיר על אזור הכאב. רבים מהסובלים ממיגרנות מגלים זאת בכוחות עצמם: לחץ ישיר, באמצעות כף-היד או כנגד מזרון/כרית במצב שכיבה, בדרך-כלל יחליש את הכאב. הכי טוב למצוא תנוחה נוחה, לשכב במצב רפוי ולהירגע. הרפיית הצוואר ושרירי העיניים והלסת חשובה במיוחד, משום שמתח השרירים שנוצר באזורים אלה בזמן התקף גורם להגברה שלו.
להמשיך לקרוא

עוד התקף לילי

גם הלילה הייתה לי מיגרנה.
גם הלילה הייתה לי מיגרנה, אם כי לא מהקשות. הפסקתי לספור, אבל מדובר במשהו כמו עשרים מיגרנות עד עכשיו, כמעט ברציפות, לילה אחרי לילה. ברור שזה הורס את השינה, ולמרות שסגנון החיים הנוכחי שלי (עצמאי, עובד בבית) הופך את העניין לקצת יותר קל, עדיין זה מבעס לאללה.

מצד שני – יכול להיות יותר גרוע. הכי גרוע היה בתקופת הצבא. הייתה לי איזו שנה שבה היה לי התקף כמעט כל יום, כמעט באותה שעה.

מה גם שאני חי כמעט בשלום עם המיגרנות האלו. יש כבר שגרה די קבועה – זה מתחיל מתישהו באזור 5 לפנות בוקר. אני קם די בהתחלה של ההתקף, שתוך 2-3 דקות הופך ללחץ נורא ברקה הימנית ובעין. אני קם, הולך לסלון, נשכב על השטיח ומסובב את הראש מצד לצד. תנועת הצוואר והלחץ על החלק האחורי של הראש, כשהם נעשים בקצב הנכון ובזווית הנכונה, מקצרים התקפים מהסוג הזה. כמה לחיצות בכמה נקודות שאני כבר מכיר, נשימות איטיות ועמוקות, ואני כבר מתחיל להרגיש שיפור. מפה לשם עוברת חצי שעה. אני חוזר לישון עד הבוקר.

מהי מיגרנה

מהי מיגרנה וכמה זה כואב באמת? מה גורם לה ומה בדיוק מרגישים? האם אפשר לרפא או למנוע אותה? פוסט לאנשים שלא שולטים בחומר.

את הפוסט הזה אני כותב למען אלו מכם שלא לגמרי יודעים מהי מיגרנה. כלומר, אולי שמעתם את השם ואתם יודעים שמדובר בכאב ראש חזק, אבל מעבר לזה אתם לא יודעים הרבה. אולי אתם סובלים מכאבי ראש ולא בטוחים שהם מיגרנה; או שאולי מישהו קרוב אליכם סובל ממיגרנות, ואתם רוצים להבין ולדעת יותר.

לפני שנמשיך, תזכורת והבהרה: אני לא רופא וכל מה שייאמר כאן מבוסס על נסיוני האישי, על מה שקראתי ולמדתי. כמובן שזה לא מחליף ביקור אצל רופא.

מהי מיגרנה

מיגרנה (Migraine, מיוונית: Hemicrania, "חצי ראש") היא תסמונת שהביטוי הכי בולט שלה הוא התרחבות של עורקים חוץ-גלגלתיים שגורמת לכאב ראש חריף שמתמקד בצד אחד של הראש.

המיגרנה (וגם "צדעת", "צילחה") היא מחלה נוירולוגית כרונית, ככל הנראה בעלת בסיס תורשתי. הבנתה אינה שלמה, אך ידוע שהיא מלווה בשינויים בפעילות החשמלית של המוח וקשורה לשיבושים במשק הסרוטונין (נוירוטרינסמיטור שקשור לויסות מצב הרוח), ויש מתאם גבוה בינה לבין הפרעות נאורלוגיות נוספות ובעיות נפשיות ופסיכולוגיות שונות.

רוב הסובלים ממיגרנות חווים אותן ככאב פועם בחצי ראש, בעיקר באזור הרקה, המצח או ארובת העין, לעיתים עם הקרנה לצדי הראש, האף, האוזן, הלסת, הצוואר והכתף. אצל חלק מהאנשים הכאב הוא חד וממוקד, "לוחץ". בשני המקרים התחושה הנפוצה היא של "הראש מתפוצץ". להמשיך לקרוא

תרופות שלקחתי בשביל כאבי הראש שלי

רשימה חלקית של התרופות שקיבלתי ו/או לקחתי על דעת עצמי בשביל המיגרנות, כאב הראש המקבצי וכאבי ראש אחרים. רובן לא כל-כך עזרו, אבל עם תופעות הלוואי אני אשאר.

אני לא רופא, אבל נדמה לי שאת שגרת החיים עם כאב ראש אני מכיר טוב יותר מכל נאורולוג. רוב האנשים שסובלים מכאבי ראש מכתתים את רגליהם מרופא לרופא ומתרופה לטיפול, ללא הועיל, בשגרה מייאשת ומתישה. רוב הסובלים ממיגרנה איתם דיברתי ניסו במשך השנים עשרות תרופות, ואנשים עם CH (כאב ראש מקבצי) מוכנים לפעמים לנסות לא רק כל תרופה אלא כל דבר, מחיבוק עצים ועד גרגור חומץ, שמישהו טען שאולי יעזור.

אני לא שונה מהבחינה הזו – גם אני דפקתי לעצמי את הבריאות וגם כמעט התמכרתי לתרופות כאלה ואחרות, בעזרתם האדיבה של רופאים שלא טרחו להזהיר אותי מפני תופעות הלוואי והנזקים המצטברים. להמשיך לקרוא

לנצח את המיגרנה

פוסט ראשון, בהשראה מיגרנוטית: על המיגרנה שלי ועל המיגרנות שלכם.

עדכון אחרון: 2.1.2014
נעים מאד, אני שוקי ואני סובל ממיגרנות.

טכנית, אני סובל מכמה סוגים של כאבי ראש שלא כולם נחשבים מיגרנה. אני סובל מכאבי ראש שונים מאז גיל 11, סה"כ 31 שנים. בתקופות מסויימות סבלתי מכאבי ראש על בסיס יומי או שבועי. בשנים האחרונות אני סובל ממיגרנות מזדמנות, ובתקופה מסויימת בשנה אני סובל מ"מקבצים" (Clusters) של מה שכונה פעם "נאורלגיה מיגרנוטית" והיום "כאב ראש מקבצי", אחד הסוגים האקזוטיים והקשים יותר של כאב ראש.

בכל אופן, ולמרות הפתיחה, אני כאן לא כדי לסבול יחד אתכם ולבכות על מר גורלי. אני כאן כדי לעזור לי ולכם להתגבר על המיגרנה, כי זאת חשוב לומר: את המיגרנה אפשר לנצח.

אחת המטרות של הבלוג הזה היא ללמד אתכם מהניסיון שלי, כדי שתוכלו לחיות טוב יותר עם המיגרנה.

מטרה חשובה נוספת היא ללמוד מכם, על הדרכים המיוחדות שלכם להתגבר על מיגרנות, לטפל בהם או למנוע אותן.

ננסה לעשות את זה צעד אחר צעד: נדבר על התופעות הקשורות למיגרנה, על דרכי המניעה, התרופות והטיפולים השונים – במשך השנים ניסיתי מאות אמצעים ודרכים שונות ומשונות להתמודד, ואני בטוח שגם אתם. בכל פעם מחדש, מתברר לי שאלו דווקא החולים שמציעים את המידע יקר הערך והחיוני ביותר לההתמודדות עם המיגרנה.

בזמן כתיבת שורות אלה (יולי 2007) אני שומע על המון אנשים שסובלים במיוחד מהמיגרנות. אולי זה קשור למזג-האוויר, למחזוריות הירח, אורך היום, או גורם סביבתי אחר. מכל מקום – ברור שזו עונת המיגרנות. אני מניח שסבלתם הרבה לאחרונה. אם אתם מודאגים, מיואשים, עייפים, מוטרדים, מרוטי עצבים – תדעו שיש תקווה. אפשר לנצח את המיגרנה.