5 גורמי מיגרנה שלא הכרתם

המיגרנה היא "מצב" – רגישות, או נטייה אם תרצו, שבשילוב עם טריגרים שונים מביאה להתקף מיגרנה. רוב הרופאים ידעו לספר לכם על הקשר לאכילה, שינה ומתח נפשי. אבל יכול מאד להיות שהטריגרים שיוצרים את המיגרנות שלכם נמצאים ברשימה שלפניכם.

1. מיזוג אוויר. אצל חלק מהאנשים חשיפה לקור היא טריגר למיגרנות. אצל אחרים המעבר מחום לקור ביציאה מהחדר הממוזג הוא הטריגר. נסו לבדוק את הקשר שקיים או לא קיים אצלכם בין שינויי טמפרטורה למיגרנות ונסו לעדן את השינויים הללו. אגב, אצל חלק מהאנשים הטריגר הוא יובש בעיניים. היובש גורם למתח בשרירי העין שמעורר את המיגרנה. אפשר להיעזר ב"תחליף דמעות". אני משתמש במוצר של נוברטיס בשם Hypo Tears E. מצויין ומומלץ. להמשיך לקרוא

שוקי 3 : מיגרנה 0

הערב, בפעם השלישית בתוך שבועיים, עצרתי התקף מיגרנה לפני שהתפתח.

האמת היא שהכל, או הרוב, בזכות אמיר המרפא הסיני שלי. לפני שלושה שבועות, אחרי חודש של מיגרנות, הוא הצליח לדקור אותי במקומות הנכונים וזה עבד כמו קסם. להמשיך לקרוא

מיגרנה וחיות אחרות

על הקשר המוזר בין מיגרנה לבעיות ומחלות כרוניות.

מיגרנה אף פעם לא מגיעה לבד. אצל שיעור גבוה מהסובלים ממיגרנות ישנן מחלות כרוניות אחרות – אולקוס, אסטמה, מעי רגיז, פיברומיאלגיה, CFS (מחלת היאפים) ועוד כהנה וכהנה בעיות ומחלות בלתי קשורות לכאורה (פסאודו אנגינה פקטוריס, הפרעות במחזור, פסוריאזיס, סרפדת).

ישנן מחלות ובעיות נפשיות שמופיעות בשכיחות גבוהה עם מיגרנות והיום ידוע הקשר הישיר שלה אליהן – דיכאון, הפרעות חרדה, מחשבות אובססיביות והתנהגות כפייתית (הדוגמאות האחרונות קשורות במקרים רבים לחוסר איזון במשק הסרוטונין, שמשפיע גם על המיגרנות). להמשיך לקרוא

מחיר המיגרנה לכלכלת ישראל: 2.5 מיליארד ש"ח בשנה

המיגרנה היא לא רק בעיה מציקה שמפריעה להרבה אנשים בתפקוד היומיומי. יש לה גם מחיר כלכלי, אישי ולאומי כאחד.

כמה הייתם מוכנים לשלם כדי להיפטר מהמיגרנה? ובכן, מעניין יותר לשאול כמה המדינה הייתה מוכנה לשלם. בעיקר בהתחשב במחירי התרופות לטיפול במיגרנה, ובכך שרובן אינן מסובסדות על-ידי מערכת הבריאות. מי שסובל ממיגרנה שבועית אחת, ונוטל בשבילה תרופה ממשפחת הטריפטנים (ריזלט, רילרט, אימיטרקס, זומיג, נרמיג וכו'), יוציא על התענוג הזה בין 2500 ל-4000 שקלים בשנה.

ברשותכם, אשאיר לדיון אחר את העיסוק במחירים המופקעים האלה, ובכך שאין הכרה מצד שום מסגרת במיגרנה כמצב בריאותי ובעיה תפקודית שדורשים לעיתים התייחסות ותמיכה מיוחדות.
להמשיך לקרוא

מיגרנה או סתם כאב ראש?

האם כאב הראש שלכם הוא מיגרנה או כאב ראש מסוג אחר? לא משנה מה אמר לכם הרופא – תקראו ותדעו.

בזמן השירות הצבאי שלי סבלתי מכאבי ראש קשים במיוחד, בתדירות יומיומית. אחרי מספר ביקורים במרפאה, נשלחתי לרופא מומחה (ובעברית: נאורולוג) בבית-החולים תל-השומר. הרופא בדק אותי, הפנה אותי ל-CT כדי לבדוק שאין לי גידול במוח, וכששמע שהתקפי כאבי הראש שלי מתפרצים בתגובה לקור קיצוני, הוא פסק חד-משמעית: זו לא מיגרנה.

זה לא המקרה היחיד עליו שמעתי בו רופא שאמור להבין במיגרנות מדבר שטויות. האמת הפשוטה היא שהמיגרנה היא אחת הבעיות הרפואיות הסבוכות והמורכבות ביותר, וכל מיגרנה שונה מרעותה. לו הרופא שבדק אותי היה בקיא בנושא, הוא היה מזהה מייד שאני סובל מ"כאבי ראש מקבציים" (Cluster headaches), סוג פחות נפוץ אבל הרבה יותר כואב של מיגרנות. להמשיך לקרוא

מפורסמים עם מיגרנות

אם אתם סובלים ממיגרנות, ומרגישים מיוחדים בגלל זה, אז יכול מאד להיות שאתם צודקים. כמה מהאנשים הגדולים ביותר בהיסטוריה היו איתנו באותה סירה.

"אנחנו יכולים לתאר את מחשבותיו של המלט, אבל אנחנו לא מסוגלים לתאר מיגרנה". את הדברים האלה אמרה וירג'יניה וולף, אחת הנשים המפורסמות בהיסטוריה שכמו רבים ורבות מסוגה סבלה ממיגרנות במשך רוב ימי חייה.

קשה שלא לתהות על הקשר שבין המיגרנה ליצירתם של אמנים גדולים – כמו פאבלו פיקסו, וינסנט ואן-גוך או לואיס קרול ("עליסה בארץ הפלאות"). מצחיק, אבל ייתכן שהניצוץ הגאוני של הקוביזם, או הגוונים העזים של האימפרסיוניזם, ואפילו הסוריאליזם של קארול, נולדו מתוך האאורות – ההפרעות החושיות הפסיכדליות לעיתים שמתלוות להתקפי מיגרנה קלאסית.
להמשיך לקרוא