תרופה למקבצים? עוד לא

הרעיון לטפל במיגרנה דרך האף נשמע לא רע, והמספרים נראים יפים, אבל כשיורדים לעומק מתברר שלרובנו התרופה החדשה לא תעזור.

[וזה מקום טוב להזכיר שאני לא רופא ויודע לקרוא מחקרים באינטרנט בדיוק כמוכם.]

הגל האחרון של התרופות למיגרנות כולל סופסוף פתרונות – די פושרים בינתיים, מסתבר – לצרתם של הסובלים מכאבי ראש מקבציים הידועים גם בכינוי "קלסטרים" (יענו Clusters או Cluster Headaches).

כאב הראש המקבצי – למי שלא מכיר – הוא סוג אקזוטי של מיגרנה, שנפוץ בעיקר אצל גברים (פי שניים מאשר אצל נשים). אלו התקפים קצרים (30 עד 120 דקות בדרך-כלל) אבל חזקים מאד – הם נחשבים לכואבים ביותר מכל סוגי המיגרנה. מלווים בעין דומעת ואף נוזל בצד הכואב. אם הגעתם למצב של לדפוק את הראש בקיר – זה כנראה זה.

(הערה: אוליבר זקס מזהה אותם כ"נאורלגיה מיגרנוטית", ובדברו על מקבצים הוא אינו קושר אותם לסוג ספציפי של כאבים, אלא רואה בהם צורת הופעה של מיגרנה, שאינו אפיזודית ולא מחזורית רגילה. ככל הנראה, מקבצים מאפיינים בעיקר אנשים שסובלים מנאורלגיה מיגרנוטית). להמשיך לקרוא

מיגרנה בצום ואחריו

נכון שיום כיפור הוא בשביל "ועיניתם את נפשותיכם", אבל מיגרנה היא עינוי גדול מדי אפילו בשביל יום כיפור. אז מה אפשר לעשות?

אצל חלק מהסובלים ממיגרנה יום הכיפורים הוא עינוי אמיתי. לכן, לפני כל דבר אחר נפתח בזה: אם אתם סובלים, ממש סובלים – תפסיקו את הצום. אם אתם לא רוצים להפסיק לצום – לפחות תשתו משהו. ואם החלטתם להיות צדיקים במיוחד השנה – שתו פחות מ"מלוא לוגמיו" (כלומר 30-40 מ"ל). מבחינה הלכתית, גם לחולה שאין בו סכנה, מותר לשתות פעם ב-10 דקות את הכמות הזו. להמשיך לקרוא

10 משפטים שאנשים עם מיגרנה רגילים לשמוע

המיגרנה, כשלעצמה, היא עסק די מעיק. אבל החיים עם מיגרנות רצופים במצבים מעצבנים ואמירות מתסכלות, שמזכירות עד כמה אנשים שלא סובלים מהבעיה הזו מתקשים להבין אותה. אספתי 10 משפטים שאולי גם אתם מכירים.

אם יש לכם עוד אתם מוזמנים לספר.

1. "אתה רוצה אקמול?"
2. "אולי תלך לשכב?"
3. "גם לחברה שלי יש מיגרנות"
4. "גם לי פעם כאב הראש בצד אחד, אבל אין לי מיגרנות".
5. "שמעתי שיש תרופה חדשה…"
6. "בוא, תצא החוצה, תנשום קצת אוויר צח ותרגיש יותר טוב".
7. "מה, שוב?"
8. "אולי תלך לרופא?"
9. "תמיד אתה מקבל מיגרנות כש…"
10. "אתה בטוח ששתית מספיק?"

שוקי 5: מיגרנה 1

גם כשאתה מאומן ומנוסה, לפעמים יש מיגרנה שתופסת אותך לא מוכן. באה כמו גנב בלילה – או במהלך שנת הצהריים שלך – ומכה. במקרה כזה, חשוב לא רק להתמודד איתה נכון אלא גם להפיק לקחים.

אני בכלל טענתי שגם את הפעם הזו צריך לספור כנקודה לזכותי, כי זה ממש לא נחשב שהייתי מנוטרל חצי שעה. ראשית, כי מה זה חצי שעה במונחים של מיגרנה – יש מיגרנות שנמשכות ימים. שנית, כי זה לא חוכמה – המיגרנה תפסה אותי לא מוכן, כשישנתי; התעוררתי די באמצע ההתקף, ואני גם עוד קצת חולה אז בכלל יש כאן נסיבות מקלות.

יונית, מצדה, אומרת שמיגרנה זו מיגרנה – בכל זאת הייתה איזו חצי שעה שאי אפשר היה לדבר איתי. אוקיי.

אחרי המיגרנה: הפקת לקחים

גם כשמאד מתאמצים למנוע מיגרנות ולא מצליחים, זו לא סיבה להרגיש כישלון. זו כן סיבה לנסות לחשוב ולהבין – מה גרם למיגרנה, אם ניתן היה לצפות אותה ולמנוע, וכיצד אפשר להשתפר בפעם הבאה. להמשיך לקרוא

חתול לטיפול בהתקפי מיגרנה

כן, קראתם נכון. אוכל החינם שמתלקק על הספה שלכם יכול להביא לכם תועלת בשעת התקף מיגרנה.

שוקי 5: מיגרנה 0

עוד התקף מיגרנה מוגר בהצלחה מוקדם יותר היום. הפעם מיגרנה שתקפה אותי בגלל שאני חולה בשפעת – או אולי סתם מצונן, תקראו לזה איך שתרצו; בכל אופן – זה כולל נזלת, כאב גרון, בלוטות נפוחות וכאב ראש. בדרך-כלל סתם כאב ראש, ולפני שעתיים זו הייתה מיגרנה לכל דבר ועניין.
להמשיך לקרוא