ארכיון חודשי: דצמבר 2007

"15 התקפים בחודש לפחות"

היא סובלת ממיגרנות שנים רבות, בתדירות גבוהה, ובלי כדורים הן פשוט לא עוברות. מה אפשר לעשות?

מזל מספרת: "אני סובלת מהתקפי מיגרנות לפחות עשרים שנה, בצורה קשה. בשנים האחרונות ההתקפים כל-כך רבים שאפשר לומר שיש לי בערך 15 התקפים בחודש לפחות. הדרך היחידה שאני מצליחה להתמודד עם ההתקפים האלה זה לקחת כדור אופטלגין עם כדור קופרגוט ביחד, לשכב בחדר חשוך כשעה ואז להמשיך את חיי. האם יש למישהו רעיון שיכול לעזור לי בדרך אחרת כלומר לא לקחת כל כך הרבה כדורים? אני רוצה לומר שעד היום אם אני מנסה לא לקחת כדורים ואולי זה יעבור מעצמו, אני חוטפת כזאת מגרנה שגם הכדורים לא עוזרים ואני צריכה לקחת אחרי כמה שעות שוב ולהמשיך לשכב בחושך ובשקט". להמשיך לקרוא

נתגלתה תרופה חדשה למיגרנה

תחזיקו אצבעות: יש סיכוי שבעתיד הלא רחוק נוכל להתמודד בקלות יחסית עם מיגרנות, באמצעות תרופה זולה, לא מסוכנת וכמעט נטולת תופעות לוואי.

ה-Independent הבריטי מדווח על גילוי מפתיע ומעורר תקווה: התרופה קלופידוגרל (Clopidogrel) נתגלתה כבעלת השפעה מועילה על מיגרנות. בניסוי ראשוני שנערך ב-Guy's Hospital הלונדוני, דווחו תוצאות "פנטסטיות". בקרוב יתקיים ניסוי נוסף, על קבוצת נבדקים גדולה יותר.

קלופידרוגל
הידועה גם בשם המסחרי פלאויקס (Plavix) היא תרופה מונעת קרישה המשמשת לצמצום הסיכון להווצרות קרישי דם, שבץ והתקפי לב, אצל אנשים שנמצאים בקבוצות הסיכון האופייניות. היא נחשבת תרופה בטוחה מאד,  עם אפשרות לשימוש לאורך זמן ועם פחות תופעות לוואי מאשר אספירין.

כרוניקה של טיפול כושל

הסיפור של פפיון מהפוסט הקודם, הוא דוגמא קלאסית לטיפול כושל. למרות שהבעיה שלה זוהתה, היא לא הופנתה לרופא המתאים, לא קיבלה את התמיכה הדרושה ולכן הגיע למצב מסוכן של ייאוש. לקחים.

אקדים ואזכיר, כמו בכל מקרה שבו אני מציע לכם מה לעשות, שאני לא רופא – סתם מישהו שסובל ממיגרנות 25 שנים. אני מדבר מהניסיון הבלתי-אמצעי שלי ושל אנשים עמם שוחחתי, ואחרי קריאה אובססיבית של חומרים שמתייחסים לנושא. ובדיוק בגלל זה, מרגיז אותי בכל פעם לגלות כמה גרוע הוא הטיפול שמקבלים אנשים שסובלים ממיגרנות.

בסיפור של פפיון, למרבה הצער אין שום דבר מפתיע. שום דבר, אולי, למעט העובדה שבסופו של דבר נמצא לה טיפול יעיל במסגרת של הרפואה הקונבנציונלית – משהו שלא תמיד קורה, ולא כי אין טיפולים כאלה.

בכל אופן, ומעבר לכך שמדובר בסיפור מכמיר לב ועצוב, מקופלות בסיפור הזה הרבה נקודות למחשבה. אני רוצה להסב את תשומת לבכם לחשובות שבהן: להמשיך לקרוא

"דוקטור, אם לא תעזור לי אתאבד"

"אם גם אתה לא תוכל לעזור לי לגלות למה המיגרנה ואיך נפטרים ממנה, אעדיף להתאבד ולא להמשיך לחיות עם הכאב". סיפור אמיתי, עם הרבה מוסר השכל.

בסיפור הזה נתקלתי בבלוג של פפיון, שהסכימה שאפרסם אותו גם כאן.
זהו סיפור לא-שגרתי אבל כזה שעשוי להיות מובן מאד למי שסובלים או סבלו ממיגרנות קשות. חוסר האונים, התחושה שאיש לא מבין אותך, והייאוש ההולך וגובר, משותפים לרבים.

אני מביא את הטקסט המקורי כלשונו, בלי פרשנות. בפוסט שאפרסם מאוחר יותר היום התייחס לכמה דברים שפפיון סיפרה – יש למה לחכות.

"לפני כארבע שנים הופיעו הכאבים. הראש התפוצץ, וכאב חד התמקד באיזור הרקה והתפשט לעיניים וללסת. לפני כן, סבלתי רק לעתים רחוקות מכאבי ראש, ואחרי אקמול אחד היו נרגעים ונעלמים. המיגרנה הופיעה בלי שום אזהרה מוקדמת ובלי התראה, ובימים הראשונים חשבתי שזאת תופעה חולפת וכמו שזה בא, כך זה יילך. אבל למיגרנה היו כוונות אחרות לגמרי,  והיא היתה בת לוויה שלי בקומי בבוקר, ובלכתי לישון , ובכל יום. להמשיך לקרוא

10 טיפים קטלניים לחורף בלי מיגרנות

יש אנשים שהחורף מביא להם הקלה. אם אתם מהסוג השני – של אלה שבחורף יש להם יותר מיגרנות – אז רשימת הטיפים שלפניכם תעזור לכם מאד. מבטיח.

את האנשים שסובלים ממיגרנות אפשר לחלק באופן גס לשניים: אלו שסובלים יותר בקיץ ואלו שסובלים יותר בחורף. באופן כללי יותר, אפשר לומר שרוב המיגרנוטיים סובלים יותר בעונות המעבר, ומכיוון שהאקלים באזורינו הוא עונת מעבר אחת גדולה אז הם סובלים כל השנה. בכל אופן, הסתיו והחורף בישראל הפכפכים יותר מהקיץ – יום אחד יש גשם, באחר שמש ובשלישי סערה.

אם אתם מהסוג שסובל במיוחד בחורף, הטיפים הבאים יעזרו לכם מאד. מבטיח. נסו את העצות הללו, עם התאמות למקרה האישי שלכם לפי הצורך, ותעברו את החורף הזה עם פחות מיגרנות.

אגב, הטיפים האלה הכי טובים למי שהכי סובלים בחורף: אנשים עם נאורלגיה מיגרנוטית או כאבי ראש מקבציים ("מקבצים", Clusters. כאבי ראש מיגרנוטיים – כלומר סוג של מגרנה – שמגיבים לקור, אלכוהול וטריגרים אחרים, מגיעים מהר וכואבים יותר מלידה ואבנים בכליות גם יחד, למשך כשעתיים). אם זו הבעיה שלכם – אתם כבר תדעו (ותברכו אותי).

[להזכיר: אני לא רופא ולא נאורלוג; כל הטיפים הם מנסיוני ומנסיונם של אנשים אחרים שסובלים ממיגרנות כמוכם]

1
קנו כובע. בין שזהו הקור שמהווה טריגר ובין שגורמי ההתקף שלכם קשורים לשינויי טמפרטורה חדים, שימוש בכובע צמר טוב ישנה לכם את החיים. השתמשו בו כשאתם בחוץ, ואם צריך – אז גם בבית, ואפילו במהלך השינה. זה עלול להרוס לכם את התסרוקת, אבל עדיף שיער פרוע ופחות מיגרנות מאשר להפך.

2
אל תחממו יותר מדי.
אפילו אנשים כמוני, שרגישים בעיקר לקור, עלולים לקבל מיגרנה משהיית יתר בחדר מחומם מדי. היעזרו בכלי הנפלא המכונה טרמוסטט, כדי להבטיח שהטמפרטורה תהיה מאוזנת. לא חמה ולא קרה מדי. להמשיך לקרוא

מחפשים כאב ראש

כואב לי הראש בצד אחד, אני רגיש לאור ויש לי בחילה – מה יש לי? ובכן, סטטיסטית יש סיכוי טוב שאתה סובל ממיגרנה (אבל כשמופיע כאב ראש חדש ולא מוכר הדבר הראשון לעשות הוא ללכת לרופא!). אם לשפוט על-פי האנשים שמגיעים מגוגל, רבים לא יודעים זאת. כנראה עוד ראייה לתת-האבחון שמאפיין את כאב הראש הזה.

עובדה ידועה היא שרבים מהסובלים ממיגרנות ומכאבי ראש ראשוניים ("אדיופתיים") אחרים, מאובחנים בצורה שגויה או לא מאובחנים כלל. אם מישהו אומר לכם שיש לו כאב ראש, נסו לשאול אותו "איפה" ו"מתי", ותופתעו לגלות כמה רבים הם האנשים שמדווחים על כאבים בצד אחד, מדי פעם, בליווי של תופעות לא נעימות אחרות. נזכרים שבעצם אותו כאב ראש תוקף אותם לעיתים די מזומנות, ומעולם לא נועצו ברופא.

אני לא רופא וגם אתם לא, אז בכל מקרה תשלחו אותם לאבחון. מאחורי כאב ראש תמים למראה עלולה להסתתר גם מחלה מסכנת חיים. אבל בינתיים, רק כדי שתראו איך זה נראה מאחורי הקלעים, בחרתי רשימה של חיפושי גוגל שהובילו לבלוג הזה, ובסבירות גבוהה אלו שחיפשו אותם סובלים ממיגרנה (או כאבי ראש אחרים מהמשפחה) ולא אובחנו: להמשיך לקרוא

אוכל שעושה מיגרנה

האם שינוי בתפריט שלכם יכול לעזור לכם להיפטר מהמיגרנות? ובכן, יש על זה ויכוח, אבל כדאי בכל זאת לנסות לבדוק את העניין.

מגרנות מתעוררות אצל אנשים שונים כתוצאה מגורמים שונים ונסיבות שונות, וחשוב מאד שלא לעשות הכללות. יש אנשים שהמיגרנות שלהם הן ממקור תורשתי-משפחתי מובהק; אצל אחרים נראה הן קשורות למום מולד, תאונה, מחלה וכו'. וכמובן – מכיוון שהמיגרנה עדיין לא "פוצחה" על-ידי המדע, שיודע לספר על התופעות אך לא להסביר אותן – כדאי להתייחס בזהירות לכל המלצה תזונתית שקשורה למיגרנות. הרי אף אחד לא באמת יודע.

בכל אופן, ואחרי כל ההסתיגויות, חשוב לומר שיש קשר (לפעמים) בין מיגרנות לבין התזונה. במחקר מסויים נמצא שאצל כשני שלישים מהמיגרנוטיים (כלומר, מהאנשים שסובלים ממיגרנה) ישנו קשר בין הרגלי האכילה לבין השכיחות והעיתוי של מיגרנות. גם אם המספרים קטנים בהרבה, עדיין ייתכן שאתם בצד הלא נכון של הסטטיסטיקה. להמשיך לקרוא

אקסידול – עוזרת למיגרנה?

אקסידול היא תרופה חדשה וזולה יחסית, שנמכרת ללא מרשם, ואמורה להוות בשורה עבור מי שסובלים ממיגרנות וכאבי מחזור – כך לפחות טוען היצרן. כדאי לנסות? לדעתי לא כל-כך כן, בתנאי שלא תפתחו יותר מדי ציפיות.

בוודאי נחשפתם בשבוע האחרון לפרסומות של אקסידול, תרופה חדשה שלטענת היצרן שלה (פריגו) יש בה בשורה לסובלים ממיגרנה (אם כי ייאמר לזכותם שהם אומרים בפירוש: "מיגרנות ברמה קלה עד בינונית"). מה שכמובן מוסיף לאטרקטיביות של התרופה, היא העובדה שניתן לרכוש אותה ללא מרשם. היא גם די זולה – כ-25 ש"ח לחבילה של 24 כדורים. להמשיך לקרוא