כאבי ראש? תבדקו את הלסת

אחד הגורמים הנפוצים, גם אם פחות ידועים לכאבי ראש, היא בעיה במערכת הלעיסה – שרירי ומפרקי הלסת, ושרירי הפנים שמקיפים אותם. אם אינכם מוצאים מה הסיבה למיגרנות שלכם, זהו עוד אחד מהדברים שכדאי מאד לבדוק.

אצל אנשים רבים כאבי הראש נגרמים מבעיה במפרק הלסת ו/או בשרירי הלסת. חלקם סובלים מתסמונת ששמה TMD (ר"ת של Temporomandibular Joint Disorder), מצב שבו מתפתחת דלקת במפרק שמחבר בין הלסת לגולגולת. מלבד כאבי ראש, מצב כזה יכול להיות מלווה בכאבים בפנים, כאבי אוזניים (או צלצולים באוזניים), נוקשות בשרירי הלסת, תנועה מוגבלת של מפרק הלסת ו/או "קליקים" בזמן לעיסה או פיהוק, לעיתים גם כאבי שיניים או חניכיים לא מוסברים.

לסוג הזה של הבעיה לא הייתה מודעות כלל עד לפני כעשר שנים, וגם היום יש סיכוי טוב שאם אתם סובלים ממנה לא תאובחנו, בעיקר אם לא פניתם לרופא הנכון. זה למרות שעל-פי טענה מסויימת כ-60 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מבעיות שונות ב"מערכת הלעיסה".
להמשיך לקרוא

מדוע האינטרנט חשוב כל-כך לבריאות שלכם

זה לא נוגע רק למיגרנות, שהן הנושא העיקרי של הבלוג הזה. הבעיות עם מדע הרפואה חורגות הרבה מעבר לתחום הצר הזה, או לרפואה הנאורולוגית בלבד. הרופאים לא אומרים לנו הרבה דברים, ואין מנוס מלאסוף בעצמנו חלק מהמידע על הבריאות שלנו ועל מחלותינו.

כבר הסברתי כאן בפוסטים קודמים, גם אם לא בפירוט רב, מדוע יש לי הערכה רבה למדע הרפואה אך אמון מועט ברוב הרופאים. יש לי הרבה דוגמאות, מניסיוני האישי ומניסיונם של אחרים, אבל אחזור לדוגמא הרלוונטית לכאבי הראש, שמסכמת הכל: במשך כ-10 שנים בהן הייתי אצל רופאים שונים, לא קיבלתי אבחנה אחת נכונה וטיפול אחד שהצליח.

רק אחרי שלמדתי בעצמי ממה אני סובל, אני יכול לדעת איזה רופא שווה משהו ואיזה לא, וממילא בשלב אליו הגעתי אני זקוק למעט מאד עזרה מרופאים.

עדיין אני תמיד מייעץ לאנשים שסובלים ממיגרנות – או מכל בעיה רפואית אחרת לצורך העניין – ללכת לרופא. אני פשוט מקפיד לציין שזה צריך להיות רופא טוב. רופא שמתייחס בכבוד לחולה, רוצה לעזור לו ומסוגל לעזור לו; למרבה הצער, רוב הרופאים אינם כאלה. להמשיך לקרוא

עכשיו זה רשמי: הבוטוקס מסוכן

ה-FDA, בצער רב וביגון קודר, הודיע בשבוע שעבר שהוא מתכוון לבצע פיקוח הדוק יותר על הבוטוקס והשפעותיו.

מנהל התרופות והמזון האמריקני (FDA) הודיע בשבוע שעבר שהוא החל "לעקוב" אחרי הבוטוקס (וגם אחרי המתחרה המבוסס על אותו רעלן, Myobloc). מעמד של "Under review" לתרופה לא אומר שמפסיקים להשתמש בה, אלא שה-FDA מקיים מעקב הדוק יותר אחרי דיווחים הנוגעים לתופעות לוואי. Chicago Tribune פרסם מאמר מאיר עיניים בנושא. להמשיך לקרוא

אני חייב סקס יקירתי, זה מקרה חירום רפואי!

נתחיל בבדיחה. איש אחד אומר לאשתו "קחי מהר שני אופטלגין!". היא עונה: "למה? לא כואב לי הראש". "אהה!", הוא אומר, "בואי עכשיו למיטה!".

קלישאת ה"לא הערב יקיר", פותחת את הכתבה היפה ש-ABCnews מקדיש באתר שלו ליחסים המורכבים שבין המין וכאבי הראש.. ה"טריגר" לכתבה הזו הוא המחקר אליו כבר התייחסתי (בפוסט שפירסמתי כאן על הקשר שבין סקס לכאבי ראש), שקובע שסקס טוב למיגרנות.

הכתבה הנוכחית מרחיבה על פרופ' ג'יימס קאוץ', ההוא עם הסיפור על האשה שאמרה שהיא לא צריכה כדור אלא מספר טלפון. היא גם מתייחסת לנושא בו לא נגעתי בפוסט הקודם, והוא התופעה ההפוכה – של אנשים שאורגזמה לא מפסיקה להם את המיגרנה, אלא יוצרת אותה (רק כדי להיכנס לפרופורציות – מדובר על 10% מהאנשים אצלם הסקס הוא טריגר שגורם להיווצרות מיגרנה, וזה לעומת כ-60 אחוזים מהסובלים ממיגרנה שמדווחים על הקלה כתוצאה מקיום יחסי מין). להמשיך לקרוא

בלי מיגרנה בינתיים, תודה

…בהמשך לפוסט הקודם – עוד לא פיתחתי מיגרנה היום, תודה לאל. נקווה שכך זה ימשיך.
ואולי זה בגלל שהתחלתי את היום אחרת ועשיתי דברים קצת שונים, כולל ביקור אצל ההורים שלי שזה תמיד נחמד.

כמניעה, אני שותה יותר קפה. זה לא פתרון לאורך זמן, אבל ברמת היום הבודד זה מצמצם את הסיכון להתקף. אם יהיה בכל זאת התקף, אקח את כדור הרילרט שאני שומר במגירה (וזה מכיוון שמדובר בהתקפים של מיגרנה מצויה ולא במקבץ שלו טריפטנים לא מועילים הרבה).

חשוב מאד כשמתחילה סדרה של כאבי ראש (בכוונה אני אומר "סדרה" כי זה שמופיעים כמה בשכיחות גדולה לא אומר שזה מקבץ), לנסות לעצור את הראשונים. בחלק גדול מהמקרים ההתקפים התכופים גורמים נזק לרקמות וכך המצב מנציח את עצמו (זאקס התייחס לכך. אני ארחיב בנושא בפוסט אחר).

לקום מחר בבוקר עם שיר חדש בראש

למעשה, כבר היום קמתי עם שיר אחר. ובלי מיגרנה.

מה שאולי הכי מתסכל במיגרנות, זה שגם אחרי שניצחת אותן בדרך-כלל מתברר שהניצחון זמני. תמיד ישנה המיגרנה הבאה, ובמקרה שלי היא גם בדרך-כלל מיגרנה מסוג שונה, אותו אני לא מכיר.

רק בשנתיים האחרונות, אחרי 23 שנים עם מיגרנה, הואילו התקפי המיגרנה שלי ליישר קו עם התיאור הקלאסי של כאבי הראש המקבציים. פתאום, בלי אזהרה מוקדמת, הם התחילו להופיע בתדירות יומיומית, ובלילה. ועוד באמצע טיול בברלין. שבועיים באוגוסט אשתקד ועוד חודש ביולי הנוכחי, לימדו אותי את כל הפתרונות לסוג הזה של ההתקפים ושכנעו אותי לפתוח את הבלוג הזה.

ביומיים האחרונים אלו מיגרנות מצויות – ממש שיא הבנאליות, ובכל זאת מציק בצורה שקשה לתאר. ועם כל מה שלמדתי וכל מה שאני יודע ועושה, הן המיגרנה נפסקת וחוזרת ועוד פעם מופיעה ותופסת אותי בסיבוב. שלשום לקחתי כדור. אתמול היא הופיעה בשעות אחרי הצהריים המוקדמים ונמשכה – עם קצת עליות ומורדות – עד שהלכתי לישון. הבוקר אני בלעדיה. בינתיים.

אבל אם להסתכל על חצי הכוס הריקה המלאה – כמו תמיד, זה רק עניין של זמן וסבלנות. גם את המיגרנות האלה אני אלמד לסכל, למנוע, לעצור ולשכך. זו של אתמול התישה אותי ואחרי שנת לילה ארוכה קמתי היום מאוחר ועל צד שמאל והכל, אבל אני בסדר. יהיה טוב.

משככי כאבים – עדיף פחות מיותר

הפוסט הזה מיועד לא רק למי שסובל ממיגרנות, אלא לכל מי שמשתמש במשככי כאבים על בסיס קבוע. ולא רק שהוא עשוי להציל את החיים שלכם – הוא גם יגרום לזה שיכאב לכם פחות.

כל כאב כרוני, ובמיוחד מיגרנות קשות, עלול לגרום לכם לצרוך כמות מוגזמת של משככי כאבים. אם מדובר בפעם בחודש או פעם בשבוע אז מילא, אבל אצל מי שסובל מהתקפי מיגרנה בתדירות של מספר פעמים בשבוע אז משככי הכאבים הם כבר לא פתרון – הם חלק מהבעיה.

רק שתבינו – זה לא שאני גיבור גדול. בפוסט תרופות שלקחתי למיגרנה כבר נתתי את הרשימה המלאה (כנראה) של התרופות השונות שלקחתי בשביל המיגרנות שלי. בתקופה מסויימת הפכתי לבית-מרקחת מהלך על שניים ואין ספק שגרמתי לעצמי יותר נזק מתועלת, ונאלצתי ללמוד בדרך הקשה שזה לא עובד. להמשיך לקרוא

ראשון בבוקר, מיגרנה – מה עושים?

חלק מכם מכירים את זה יותר מדי טוב – אתם קמים ביום ראשון בבוקר עם כאב עמום, שהולך ומתגבר בדרך למשרד וממשיך ללוות אתכם במשך היום. זוהי המיגרנה המעיקה של יום ראשון, ומיליונים רבים ברחבי העולם סובלים יחד אתכם. יש מה לעשות.

בפוסט מיגרנות של יום ראשון כבר כתבתי על הסיבות המיוחדות לכך שמגרנות מתרחשות לפעמים דווקא ביום ראשון, ואצל אנשים מסויימים גם די בקביעות. בפוסט ההוא תמצאו גם כמה עצות למניעה שיעזרו לכם לחסוך מעצמכם את התענוג בפעמים הבאות.

השאלה היא מה עושים עם המיגרנות האלה כשהן כבר מתרחשות, ומכיוון שאני מניח שחלק מכם סובלים ממיגרנה כרגע, אקפוץ ישר לטיפים.

שותים קפה. כולם יודעים שצריכה מופרזת של קפאין עלולה להעלות את שכיחות המיגרנות, אבל אם אתם לא שותים יותר מדי קפה אז התקף מיגרנה הוא דווקא בדיוק הזמן להכין לעצמכם קפה חזק במיוחד. הקפאין מכווץ את כלי הדם ויכול לעיתים לספק הקלה מיידית מהמיגרנה. אם מערכת העיכול שלכם רגישה תוכלו לשתות במקום תה חזק, או מספר כוסות של תה רגיל.

מבקשים מסאז' ממישהו במשרד. אם אתם בעבודה ויש לכם ממי לבקש, אז זהו הזמן לבקש – מסאז' קצר, נמרץ, שיתרכז בכתפיים ובשכמות. המיגרנה עלולה להתגבר בהתחלה, אבל בשלב הבא סביר שתחושו הקלה.

מעסים את אזורי הכאב. השתמשו בכריות האגודלים כדי להעניק לעצמכם עיסוי באזורי הכאב. הניחו את האצבע הראשונה והשנייה על צד הראש, והניעו את האגודל בעדינות ובתנועות סיבוביות מבסיס הלסת (ליד האוזן) כלפי מעלה לכיוון הרקות או הצידה וקדימה מתחת ללחי בכיוון האף והעין. הניחו את האצבע הראשונה והשנייה על המצח, והחליקו את האגודל לאורך הגבה וממנה בכיוון הרקה.

עוצמים עיניים ונרגעים. המתח (במובן של סטרס) שמאפיין את ההתחלה של התקף מיגרנה הוא אחד הגורמים שמחמירים אותו. באופן ספציפי, המתח של שרירי העיניים שניתן לצמצם אותו בקלות יחסית: שבו בצורה נוחה, באופן שבו תוכלו לכסות את העיניים בעזרת כפות הידיים (אפשר להישען קדימה על שולחן). עיצמו את עיניכם וכסו אותו בעזרת הכריות של כפות הידיים. אפשר להפעיל מעט לחץ. שבו כך במשך מספר דקות.

לוקחים כדור, אבל נכון. עדיף להשתמש בתרופות כמה שפחות, אבל אם כבר לוקחים אז עדיף לעשות את זה נכון. ראשית – לא על בטן ריקה. תאכלו משהו קל, כדי שהתרופה שאתם לוקחים לא תגרה את הקיבה, מה שאצל חלק מהאנשים עלול לגרום להקאה או סתם להחמרה של המיגרנה.

צריכים עוד טיפים? נסו את הפוסט 5 דרכים לעצור התקף מיגרנה.