שוב מנסים למכור לנו בוטוקס

מוקדם יותא החודש פרסם האתר מאקו כתבה מפרגנת נוספות לטיפול במיגרנה באמצעות זריקות בוטוקס. מדהים שיש עדיין רופאים שדוחפים את השימוש בחומר ושישנם "כלי תקשורת" שמפרסמים כתבות כאלו.

בפוסט בוטוקס, תרופת פלא למיגרנות? ובפוסטים נוספים שפורסמו בבלוג הזה על בוטוקס, כבר הצגנו כמה סיבות טובות לא לגעת ברעל הזה עם מקל, ובראשן: א) זה מסוכן ב) זה לא עובד.

קצת רקע: בוטוקס (Botox) תכשיר שמבוסס על החומר הרעיל ביותר הידוע לאדם (בוטולינום טוקסין). גורם שיתוק זמני לרקמות שריר באיזור ההזרקה ומהווה תחליף זול ובטוח לכאורה למתיחות פנים. בשנים האחרונות מנסים לדחוף את זריקות הבוטוקס גם כפתרון למגוון בעיות בריאותיות אחרות.

בניגוד לטענות של הרופאים וחברות התרופות, יש מקרים של תופעות לוואי קשות ומסוכנות, וחשוב מזה במקרה שלנו: בוטוקס פשוט לא עוזר למיגרנה,

Zeltrix: מדבקה נגד מיגרנה

במקום לבלוע – פשוט תדביקו. זה מה שמציעה חברת NuPathe עם המוצר החדש שלה, מדבקה לטיפול במיגרנה.

חברת NuPathe משיקגו טוענת לפריצת דרך בטיפול במיגרנות באמצעות המוצר Zeltrix, מדבקה מיוחדת שמחדירה סומטריפטן (אימיטרקס) דרך העור לכלי הדם המקיפים את הגולגולת.

היתרון של שיטת טיפול כזו, שכבר נוסתה עם כמה תרופות אחרות – נטילת התרופה לא משפיעה על מערכת העיכול שנוטה להיות רגישה בזמן התקף מיגרנה, ואין חשש מפליטה של התרופה מהגוף בגלל הקאה.

מחקר מתקדם (Phase III) בהשתתפות של 530 נבדקים השיג תוצאות טובות והחברה מעריכה שהמוצר יגיע לשוק ב-2010.

המקור: medGadget (הקליקו על התמונה), רויטרס.

בקרוב: Lavadex, שאיפה נגד מיגרנה

לאוואדקס (Lavadex), תרופה חדשה נגד מיגרנה שנלקחת בשאיפה, מבטיחה להיות יעילה מאד וכמעט נטולת תופעות לוואי. לאחרונה הסתיים ניסוי רחב היקף שטוען שהיא עובדת.

Lavadex, תרופה חדשה נגד מיגרנה, סיימה בהצלחה ניסוי Phase III (ניסוי מבוקר על קבוצה גדולה של נבדקים, השלב הלפני-האחרון בדרך לשוק) ב-Jefferson Headache Center באניברסיטת תומס ג'פרסון בפילדלפיה.

מסקנות המחקר: Lavadex אפקטיבי כמו DHE (אחת התרופות הוותיקות נגד מיגרנה, צורה של ארגוטמין) אבל מתאפיין בהרבה פחות תופעות לוואי מהנ"ל ומטריפטנים (רילרט, ריזלט, אימיטרקס ודומיהם). להמשיך לקרוא