כאב ראש בצד ימין, כאב ראש בצד שמאל

כמה מקוראי הבלוג שאלו אותי את השאלה הזו, שכבר עלתה בעבר: מה זה אומר כשכאב הראש שלהם עובר מצד לצד?

אחד המאפיינים המרכזיים של מיגרנות הוא שהן מופיעות רק בצד אחד של הראש. הכאב יכול לנדוד מהרקה לכיוון הקודקוד או מארובת העין אל העורף והצוואר – אבל במהלך כל ההתקף נדיר מאד שמיגרנה תעבור מצד אחד של הראש לשני.

בכל אופן, מצב שבו מיגרנה מופיעה פעם בצד אחד ופעם בצד שני של הראש, לסירוגין, הוא בהחלט מצב נורמלי. למעשה, זהו המצב הנורמלי אצל רוב האנשים שסובלים ממיגרנות (לפי אוליבר זקס). עד כדי כך שמצב שבו כאב הראש מופיע אך ורק בצד אחד בכל ההתקפים, צריך להיות חשוד כנובע מבעיה שאיננה מיגרנה.

המציאות בפועל היא כמובן יותר מורכבת. אצל רוב המיגרנוטים התקפים לא יופיעו תמיד בצד אחד, אבל ישנם אנשים רבים שסובלים ממיגרנות שנים רבות ויכולים לספר שבפירוש יש עדיפות לאחד מהצדדים. חלק מהאנשים מדווחים על יחס רחוק מאד מ-1:2, לפעמים 1:5 או 1:10 והרבה יותר מזה.

בכאב ראש מקבצי ("מקבצים", Cluster headache) המצב הרגיל הוא שההתקפים הם בכל המקרים או ברוב המכריע של המקרים בצד אחד, ולעיתים נדירות אם בכלל מופיע כאב בצד השני ואז הוא שונה או חלש יותר.

ומה זה אומר אם כאב הראש שלכם מופיע יותר בצד ימין או אם הוא קופץ מצד ימין לצד שמאל? מודל מעניין מציעה הרפואה הסינית, שמתארת את המיגרנה כמצב של "עודף" בצד אחד. מכך מסיקים שכאב קבוע בצד ימין, למשל, מייצג חוסר איזון שמהותו היא עודף קבוע בצד ימין (אולי מקרה של "סטגציה"); ולעומת זאת, אם הכאב הוא פעם בצד שמאל ופעם בצד ימין, זה אומר חוסר איזון שמהותו היא מעבר מוגזם של צ'י מצד לצד.

(בהתאם לאחת מהאבחנות האלו, שאני מתנצל מראש אם יש בהן אי דיוקים – אין לי הכשרה פורמלית כמרפא סיני – אפשר למשל לבצע דיקור שמתמקד בבעיה שזוהתה – למשל פתיחת סטגנציה שגורמת לעודף מתמשך בצד אחד; או בנקודות מיוחדות שמאזנות בין שני הצדדים).

נדמה לי שהמודל הזה עוזר להבין את המצב שמוכר לרבים שסובלים מ-clusters: אחרי סדרת התקפים מתמשכת בצד אחד, מגיע פתאום התקף בצד השני וחותם את המקבץ. אגב, לפעמים ההתקף הזה יהיה מסוג אחר של מיגרנה (לרוב מיגרנה מצויה) שיגיב לטיפולים אחרים. אפילו למשככי כאבים קלים, מהסוג שלא משפיע בכלל על מקבצים.

8 תגובות בנושא “כאב ראש בצד ימין, כאב ראש בצד שמאל

 1. רותם

  מה, אז אם הכאב מופיע לי תמיד רק בצד ימין זה יכול להעיד על כך שזה לא מיגרנה?

 2. shooky מאת

  רותם – ברוב המקרים מיגרנה תהיה לפעמים בצד אחד ולפעמים בשני, אבל לא תמיד.

 3. ברק שקד

  בפעם ראשונה בחיים יש לי כאב בצד ימין של הראש ( ברקה ) במשך שבוע כבר ולא עובר לי … אשמח לדעת מה לעשות בנדון ?

 4. shooky מאת

  היי ברק. בתור התחלה אתה זקוק לאבחון מדויק. פנה לרופא משפחה כדי להיבדק ולשלול כל מיני פתולוגיות אפשריות. הוא יפנה אותך הלאה, לנוירולוג, מרפאת כאב או מרפאה שמתמחה בכאבי ראש ופנים/פנים ולסת. כאב כרוני באזור הרקה יכול להיות קשור להרבה דברים – בעיה בשרירי הלסת או הצוואר, סינוסיטיס, בעיה בעמוד שדרה צווארי ועוד. בינתיים, תוכל להיעזר בטיפים שבבלוג להקלה.

 5. ברק שקד

  יש לי כאב בצד ימין של הרקה בלבד במשך שבוע ובפעם הראשונה בחיים , אף פעם אני לא סובל מכאבי ראש כלשהם , ומוזר לי מאוד שכבר כל כך הרבה זמן זה לא עובר לי , הכאב הוא בכלל לא חזק אני מרגיש כמו פעימות ותחושה של כאב , וגם שאני לוחץ על אזור הרקה … אשמח לדעת ממה זה נובע ? ומה לעשות בנדון ? בתודה מראש , והמשך חג שמח .

 6. shooky מאת

  ברק, גם רופא לא יכול לאבחן מרחוק ואני לא רופא. כאב ראש שמופיע בפעם הראשונה הוא סימן אזהרה שצריך לברר אותו עם רופא ומה שאומר לך כאן הוא *לא* תחליף לזה.

  לכאב באזור הרקה, כאמור, יש הרבה גורמים אפשריים. מלבד מיגרנה, או כאב שמקורו מתח שרירי כזה או אחר, זו עשויה למשל להיות דלקת בעורקי הרקה שעלולה להתפתח למצב מסכן חיים.

 7. נתנאל

  שלום כבר 5 חודשים אני סובל מהתקפים של כאבי ראש חזקים מאוד והכאב מתגבר כשאני מנענע את הראש.
  והכאב הוא בצד אחד של הראש וגם מאחורי הראש באמצע מתלווה להרבה עצירויות וליחות
  זה מיגרנה??

השאר תגובה