מיגרנות וניתוחים פלסטיים

הקוראת ש' שלחה לנו מכתב (כלומר אימייל) ושאלה בו האם זה נכון שניתוחי אף עשויים לרפא מיגרנות. ש' הוסיפה וסיפרה כי היא מתכננת לעבור ניתוח פלסטי שבו אפה יעוצב מחדש, מסיבות אסתטיות. היא אפילו שלחה לנו תמונה שנועדה, כנראה, לשכנע אותנו שניתוח האף נחוץ. בכל אופן, מכיוון שהיא סובלת ממיגרנות קשות, היא אמרה שזה בהחלט שיקול.

ובכן, כדאי שאתחיל בלהזכיר לש' ולקוראים אחרים, שאני לא רופא ולא מוסמך לייעץ (אם כי במקרה הספציפי של ש', בת-עשרה נאה מאד, אני מרשה לעצמי להביע את דעתי: ש', את לא צריכה ניתוח!).

יותר מזה: אם לסמוך על מה שקוראי הבלוג ואנשים אחרים שסובלים ממיגרנה, נראה שגם רופאים לא באמת מסוגלים לקבוע חד-משמעית אם טיפול או הליך רפואי מסוים יחמיר או ישפר את מצבכם. כמובן, ההבדל בין ניתוח פלסטי לבין תרופה הוא שתופעות הלוואי של תרופות לרוב חולפות כשמפסיקים לקחת אותן.

אגב, המקור של ש' לרעיון שניתוח אפה יכול להועיל לה, היא חברה שאמרה ש"היא זוכרת שקראה משהו", ואני חושד שהכוונה היא לידיעה הזו או דומה לה. אז כן, ישנו פתרון כזה אבל לא מדובר על ניתוח אף אסתטי אלא על ניתוח של פנים האף – משהו שעושים רופאי אף אוזן גרון ולא פלסטיקאים (על קצה המזלג: חוקרים מניו ג'רסי טוענים שאצל אנשים מסוימים הטריגר למיגרנה הוא מבנה צפוף מדי של מערות האף, ומציעים לנתח). להמשיך לקרוא