כאב ראש מקבצי (Cluster Headache)

זהו כאב הראש האולטימטיבי, הדרמטי ביותר, האכזרי והמפחיד מכולם. הוא זכה לכינויים רבים, כמו "אורגזמה של כאב", "כאב ראש ההתאבדות" (Suicide Headache) וכיוצא באלה. הוא עלול לגרום סבל גדול – אבל יש מה לעשות. 

כאב הראש המקבצי (Cluster Headache או CH בקיצור) הוא סוג נדיר וקשה במיוחד של כאבי ראש, שנחשב חמור בהרבה מכאבי ראש אחרים, כולל מיגרנות. זהו כאב התקפי חריף שמופיע בפתאומיות, מתפתח במהירות ואינו מגיב למשככי כאבים. מעריכים שהשכיחות שלו היא בין חצי לרבע אחוז מהאוכלוסייה, והוא מופיע בעיקר אצל גברים מגילאי 20 ואילך, אך גם אצל נשים, נערים וילדים.

המנגנון הפיזיולוגי שעומד מאחורי ה-CH כנראה שונה מזה של המיגרנות והחל מסוף שנות השמונים יש הסכמה גורפת בין הרופאים כי מדובר בהפרעת כאב שונה וייחודית. בכל אופן, לעיתים קרובות הוא קיים אצל אנשים שסובלים גם ממיגרנות ויש רמזים רבים לקשר בין התופעות.

הנוירולוג הידוע אוליבר זקס מצטט בספרו מטופל שהגדיר את כאב הראש המקבצי (או "הנאורלגיה המיגרנוטית", כפי שנקראה אז) כ"אורגזמה של כאב". זקס עצמו האמין שמדובר בסוג של מיגרנה, בגלל התגובה לטיפולים דומים ו"בגלל קיומם של התקפי מעבר הכוללים תכונות של שני סוגי כאבי הראש". כותב שורות אלה מדגים את התזה הזו מאז שנת 1982.

הסימנים העיקריים של כאב הראש המקבצי (לא כולם חייבים להתקיים):

 • כאב ראש בצד אחד, תמיד או כמעט תמיד אותו הצד.
 • הכאב לרוב ממוקד בעין או בסביבתה, בעיקר מאחורי העין.
 • משך ההתקף לרוב 30-90 דקות (אבל יש יוצאי דופן).
 • העין בצד הכואב, נפוחה, אדומה או דומעת.
 • גודש באף או נזלת בצד הכואב.
 • לעיתים תתרחש הזעה מרובה במהלך ההתקף.
 • רגישות לאלכוהול שמעורר התקפים (אצל רוב החולים).
 • תדירות ההתקפים (ראו להלן).
 • אצל רבים מהסובלים ממקבצים ההתקפים מופיעים בלילה, תוך כדי שינה.
 • אצל חלק מהחולים ההתקפים מגיעים באותה השעה בדיוק, כל יום.

השם "מקבץ" (Cluster), מתייחס לאופי המיוחד של תדירות ההתקפים, אצל חלק מהסובלים: מספר גדול של התקפים בתדירות גבוהה (1-8 ליום) על-פני זמן של מספר שבועות ("Cluster Period"), שאחריהם לעיתים יש הפסקה מוחלטת של ההתקפים במשך חודשים ואפילו שנים. צורה זו מכונה "כאב ראש מקבצי אפיזודי" (ECH), ולרוב היא מתרחשת בעונות מעבר.

במקרים רבים ההתקפים מופיעים באותה שעה בדיוק, יום אחרי יום, או מעירים מהשינה פחות או יותר 90 דקות אחרי ההירדמות. זה המקור לעוד אחד מהכינויים של כאב הראש המקבצי: Alarm Clock Headache.

הצורה הכרונית של הכאב המקבצי (CCH) יכולה להיות יומיומית ובשעות קבועות, או להפתיע בזמנים בלתי צפויים עם מרווחים של ימים או שבועות זה מזה. אצל חלק מהאנשים יש גם דפוס כרוני של התקפים וגם אפיזודות, פעם או מספר פעמים בשנה. ישנם חולים שעוברים ממצב כרוני לאפיזודי או להפך וישנם כאלה שנהנים משנים של הפוגה בלתי מוסברת עד שההתקפים חוזרים במפתיע.

ההבדלים בין CH למיגרנה

בניגוד למיגרנות שלעיתים מופיעות בשני הצדדים לסירוגין, כאב ראש מקבצי מופיע באותו צד, תמיד או כמעט תמיד. ההתקף מתחיל לעיתים בפתאומיות ומגיע לשיא בתוך דקות, ונוטה להימשך 15 דקות עד 3 שעות (במיגרנה רגילה ההתקף נבנה בהדרגה ויכול להימשך 4 שעות עד שלושה ימים). בחילה ורגישות לאור (פוטופוביה) פחות נפוצות עם כאב הראש הזה, למרות שגם הן קיימות.

ייחוד נוסף של המקבצים הוא שהם נפוצים יותר אצל גברים. כשליש מהאוכלוסייה סובל מכאבי ראש לסוגיהם (כולל כאבי מתח, כאבים משרירים, מיגרנות, כאבי ראש מסינוסיטיס וכו'). ברוב המקרים, ובמיוחד במיגרנות, השכיחות של כאבי הראש גדולה משמעותית אצל נשים (מדובר היום על כ-16 אחוז מהנשים ורק 8 אחוז מהגברים שסובלים ממיגרנות). במקבצים היחס הפוך: כשלושה-רבעים לפחות מהסובלים הם גברים.

אמצעי הטיפול ב-CH

ישנו מגוון גדול של טיפולים ל-CH, מהם כיום היעיל ביותר והפחות מזיק הוא טיפול בחמצן 100% עם מסיכה. החיסרון העיקרי של האמצעי הזה הוא שהוא לא מאפשר ניידות. אמצעי פחות מגביל להפסקת התקפים הם טריפטנים (בראשם אימיטרקס) בצורה של זריקות עצמיות, טבליות מסיסות או תרסיס לאף. השפעתם של הנ"ל מהירה משמעותית מכדורים רגילים.

למניעה משתמשים לעיתים בתרופות כמו חוסמי תעלות סידן, אנטי אפילפטיים, נוגדי פרכוס ונוגדי דיכאון טריציקליים. להפסקת מקבצים קשים משתמשים לעיתים בסטרואידים במינון יורד, לרוב במקביל להתחלת שימוש בתרופה אחרת למניעה. רוב התרופות הללו אינן נעימות לשימוש, ולכן כדאי תמיד לבדוק ולהכיר את החלופות השונות ולהחליט יחד עם הרופא המטפל על הטיפול המתאים.

כמו כן, יש חשיבות גדולה לזיהוי הטריגרים שמעוררים את כאבי הראש. ישנם טריגרים שמשותפים לרוב הסובלים – אלכוהול, ויאגרה ודומיו, תרופות שמכילות ניטרוגליצרין, חוסר שינה, אכילה ושתייה לא מסודרות, שינויים חדים במזג האוויר. ישנם גורמים שמהווים טריגרים עבור חלק מהאנשים אך לא לאחרים – מתח נפשי, סוגי מזון מסוימים, חסרים תזונתיים ועוד.

פירוט של הטיפולים העיקריים למניעת התקפים ובזמן התקף תמצאו בפוסט המדריך ה(כמעט) שלם לטיפול בכאב ראש מקבצי.

205 תגובות בנושא “כאב ראש מקבצי (Cluster Headache)

 1. סמי

  תדובה סמי

  תודה רבה שוקי.
  ברוך השם התוצאות של ה mri הם תקינות.
  נשארתי בתעלומה לגבי הכאבים וחולשה ביד ורגל שמאל.
  כנראה אתחיל עוד סיבוב של בדיקות אצל אורטופד ורופאי לב.
  יש לי כמה שאלות אם אפשר.
  1. האם הרגשת הכובד ואי האיזון רוב הזמנים הם מתופעות ה ch אצל האחרים?
  2. כמה השפיעה המחלה על העבודה שלהם?
  3. לגבי ביטוח לאומי האם יש היכרות למחלה שלנו?
  תודה רבה

 2. צחי

  שלום שמי צחי
  אני בן 28 סובל מכאבי ראש כ10 שנים
  עשיתי בדיקות דם ct ראש הכל יצא תקין
  אני רוצה להבין מה הסוג של כאבי הראש שיש לי
  חשוב לציין שלא לוקח שום דבר שום משכחי כאבים
  רק שזה עובר את הגבול ויש לי דקירות במצח שזה לעיטים רחוקות אז לוקח נורופן או משו
  זה כמעט כל הזמן נמצא 95% זה כרוני יש רגעים שפחות ורגעים שיותר
  זה סוג של כאב מין זרמים כאלא באיזור של המצח והצדדים והרגשה של מין תקיעה או תפיסה כזו במצח ובצדדים שאם אני יושב ולא זז אני מתרכז בזה ממש עמוק זה גורם לי לשקוע בכאב ולהרגיש אותו ממש
  הכאב מקרין לי לעייפות לעיניים שמרגיש שהן חצי נעצמות
  לפעמים כואב לי גם הגב והצוואר נתפס ומרגיש לא בנוח
  סחרחורת כזו ומרגיש לא מאוזן באיזור של הראש
  כשאני מזיז אותו מצד לצד מרגיש מין כבדות ותפיסות
  וכשאני מוריד תראש למטה ומעלה למעלה מרגיש את הזרימת דם ומין סחרחורת
  סיגריות ועישונים עושים לי סחרחורת ומגבירים את הכאב אז הפסקתי לעשן
  אלכוהול גורם לכאב בחלק מהמקרים .. הסטלה שאני מקבל בחצי מהמקרים מקולקלת …חצי סטלה אומנם תמיד אדע מה אני עושה כי כואב הראש ומרגיש את הכאב התפיסות הזו שכמה שלא יהיה מאוזן מהסטלה הכאב ראש הזה יציק לי
  לפעמים יום למחרת כשיש את האנגאובר אז זה ממש כואב כי זה כאב נוסף לכאב הראש שלי
  בקיצור זה סוג של הכאב אני גם מקבל סחרחורת וכאב מנד טיסות או מתזוזות מהירות של הראש ימינה שמאלה
  שזה גורם לי לסחרחורת ומרגיש גם את המצח והצדדים תפוסים יותר וכואבים
  והסחרחורת ביחד עם זה מקרים לי לעיניים ומסביב.
  חשוב לציין שאני בחור נמרץ מאוד וזה גורם לי פשוט להיות מותש ומוריד לי את החשק
  מה הטיפים שאצם יכולים לתת לי ואיזה סוג של כאב זה?

 3. shooky מאת

  היי צחי,

  אי אפשר לאבחן מרחוק, ובכל מקרה את האבחון צריך לעשות רופא. בקש בקופה הפניה למומחה לכאבי ראש (לא סתם נוירולוג, שלא בהכרח מבין בנושא). לרוב זה חודשיים-שלושה קדימה, ואם אתה הולך באופן פרטי אז יש החזר מהקופה על רוב הסכום. מומחה לכאבי ראש יוכל בדרך-כלל לתת אבחנה חד משמעית וטיפול מונע שיצמצם משמעותית את הבעיה.

  עד שיגיע התור לרופה המומחה, פנה שוב לרופא המשפחה ובקש להמשיך בבירור ה"רגיל". CT הוא חלק הכרחי בבירור כזה, כדי לשלול מחלות מסכנות חיים, ולכן טוב שעשית אותו – אבל כדאי לוודא שכאבי הראש שלך לא קשורים לבעיה בריאותית אחרת, כגון לחץ דם גבוה, סינוסיטיס כרוני, בעיה בעמוד שדרה צווארי וכדומה.

  אם אין מחלה או מצב בריאותי כנ"ל שגורמים לכאבי הראש, אז נוהגים להגדיר את הבעיה ככאב ראש "ראשוני" או "אדיופתי", וכדי לטפל בהם ביעילות בדרך כלל נדרשת עזרה של מומחה לכאבי ראש. ייתכן שעוד לפני שתגיע למומחה, רופא המשפחה יציע לך טיפול מונע (כגון כדורי אלטרול/אלטרולט, שזה טיפול די מקובל שלרוב אין לו תופעות לוואי אחרי הימים הראשונים של השימוש). בכל מקרה, אל תוותר על הביקור אצל המומחה.

  בהצלחה ותרגיש טוב!

 4. נועה

  שלום רב,

  אני סובלת מCH כבר המון שנים. מישהו כאן יודע האם סובלים מCH זכאים לנכות לכללית מביטוח לאומי? מישהו פעם עבר את התהליך הזה מולם?

  תודה רבה מראש

  נועה

 5. shooky מאת

  היי נועה – ישנם אנשים עם CH שקיבלו מהביטוח הלאומי הכרה בנכות וגם קצבת נכות. אני מקווה שמישהו מהם יקרא ויגיב.

השאר תגובה